The making of the Christian incubation: A study on Late Antique Miracula
Hristiyan inkübasyonunun yapımı: Geç Antik Miracula üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 888606
  2. Yazar: İBRAHİM ERKİN GÖÇEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEVKİ KORAY DURAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Eski çağlardan beri, ilahi iletişim ve rehberlikten yararlanmayı içeren kehanet, inanç sistemlerinin ve kutsalla ilişkilerin içsel bir bileşeni olmuştur. Bu kehanet uygulamalarının bir unsuru da, kutsal bir mekânda uyku halindeyken ilahi vahiyler yoluyla tedavi arayışını içeren inkübasyondur. Bu uygulama zaman ve mekan boyunca devam etmiştir ve etkisi günümüzde de görülmektedir. Dolayısıyla bu tez, inkübasyon ritüellerinin karmaşık yapısını, özellikle de geç antik Bizans'taki pagan ve Hristiyan gelenekleriyle ilişkili olarak inceleyecektir. Bu uygulamalardaki hem sürekliliği hem de değişimi kucaklayan daha incelikli bir açıklamayı savunan bu tez, aynı zamanda, doğrudan sürekliliği veya apayrı bir Hristiyan inkübasyonu destekleyen veya vurgulayan son dönem çalışmalarında gözlemlenen ikileme karşı çıkmayı amaçlamaktadır. İlk bölüm, hem pagan hem Hristiyan bağlamında kutsal mekânlara, ritüelistik prosedürlere ve rüyaların ilahi iletişimi ve şifayı kolaylaştırmadaki önemine karşılaştırmalı bir analiz yoluyla bakarak inkübasyon ritüellerinin kapsamlı bir incelemesini sunmaktadır. İkinci bölüm, pagan ve Hristiyan çerçevelerinde şifanın önemini, insan-ilahi ilişkisi ve şifa üzerine çeşitli bakış açılarıyla birlikte incelemektedir. Bölümde ayrıca Miracula'da sunulan kanıtlar da bu çerçevede değerlendirilmektedir. İlahi onaylı şifa uygulamalarının toplumsal dinamikleri ve insan-ilah ilişkisini nasıl şekillendirdiğini daha iyi anlamak için üçüncü bölüm, büyü uygulamalarına yönelik tepkileri inkübasyon ritüellerine bir alternatif olarak incelemekte ve Miracula'da sunulan Hristiyan inkübasyon anlatısındaki doğaüstü güçlerin rolünü değerlendirmektedir.
Özet (Çeviri)
Since ancient times, divination involving divine communication and guidance has been an inherent component of belief systems and relationships with the sacred. One aspect of these divination practices is incubation, which involves seeking healing through divine revelations while in a state of sleep in a sacred space. This practice has persisted over time and across different locations, with its influence still observable today. Therefore, this thesis will examine the complex structure of incubation rituals, especially in relation to pagan and Christian traditions in the late antique period. Advocating for a more nuanced explanation that embraces both continuity and change in these practices, this thesis also aims to challenge the dichotomy observed in recent studies that predominantly support or emphasize direct continuity or a distinct Christian incubation. The first chapter presents a comprehensive analysis of incubation rituals through a comparative study of the importance of sacred spaces, ritualistic procedures, and dreams in facilitating divine communication and healing in both Christian and pagan practices. The second chapter explores the significance of healing within pagan and Christian frameworks, along with various perspectives on the human-divine relationship and healing, including an evaluation of the evidence presented in Miracula. To better understand how divinely sanctioned healing practices shape societal dynamics and the human-divine relationship, the third chapter examines reactions to magical practices as alternatives to incubation rituals and evaluates the role of supernatural powers within the Christian incubation narrative as presented in Miracula.