The effects of a digital simulation game on vocabulary development of EFL students
Bir dijital simülasyon oyununun yabancı dil olarak İngilizce öğrenen öğrencilerin kelime gelişimi üzerindeki etkileri
  1. Tez No: 888609
  2. Yazar: GÖKCAN AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SENEM YILDIZ ERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 232
Özet
Simülasyon oyunları, oyuncular için oldukça ilgi çekici ve eğlenceli bir ortam sunar; bu da öğrencilerin dijital bir öğrenme platformuna yerleştirilmiş özgün ve bağlamsallaştırılmış girdilere sık sık maruz kalmalarını sağlayabilecekleri için dil öğrenimi için yararlı olabilir. Bu çalışmada, tek oyunculu bir ticari dijital simülasyon oyununun, informal bir öğrenme ortamında ELF öğrencilerinin rastlantısal kelime edinimi üzerindeki olası etkilerini araştırmak için The Sims 4 adlı bir oyun seçilmiştir. Veriler, uygun örnekleme yoluyla seçilen 30 orta İngilizce seviyesindeki üniversite öğrencisinden toplanmıştır. Katılımcılar dört hafta boyunca haftalık görev tabanlı ödevler doğrultusunda oyunu oynamışlardır. Hedef kelimeleri pasif olarak tanıma ve aktif olarak hatırlama becerilerini değerlendirmek için ön testler, anlık son testler ve gecikmeli son testler uygulanmıştır. Ayrıca, katılımcıların uygulama öncesinde, sırasında ve sonrasında çalışmanın unsurlarına yönelik algılarını araştırmak için proje öncesi anket, oyun günlükleri ve takip görüşmelerinden yararlanılmıştır. Testlerden elde edilen bulgular, katılımcıların hedef kelimeleri pasif olarak tanıma becerilerini önemli ölçüde geliştirdiklerini ve bu bilgileri koruduklarını gösterirken, aktif hatırlamada önemli bir gelişme olmadığını göstermiştir. Anket, günlükler ve görüşmelerden elde edilen veriler, katılımcıların deneyimleriyle ilgili bazı ortak temaları ortaya çıkarmış ve tutumları, algıları ve davranışları hakkında bilgi sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
Simulation games offer a highly engaging and enjoyable environment for players, which might be useful for language learning in that they can provide learners with frequent exposure to authentic and contextualized input embedded into a digital learning platform. In the present study, a game titled The Sims 4 was selected to investigate the possible effects of a single-player COTS digital simulation game on incidental vocabulary acquisition of ELF learners in an informal learning setting. Data were collected from 30 university students at the intermediate-level of English that were selected through convenient sampling. The participants played the game in line with weekly task-based assignments for four weeks. Pre-tests, immediate post-tests, and delayed post-tests were administered to assess their passive recognition and active recall of target vocabulary. Moreover, a pre-treatment survey, gameplay reflections, and follow-up interviews were utilized to explore the participants' perceptions towards the elements of the study before, during, and after the treatment. Findings from the tests showed that the participants significantly improved their passive recognition of the target words and retained this knowledge while there was no significant improvement in active recall. The data from the survey, reflections, and interviews uncovered some common themes regarding the participant experiences and provided insights into their attitudes, perceptions, and behaviors.