The psychometric properties of short- version confusion, hubbub, and order scale (CHAOS)
Karışıklık, gürültü ve düzen ölçeği'nin kısa versiyonunun psikometrik özellikleri
- Tez No: 888621
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ TAHİROĞLU, PROF. DR. FEYZA ÇORAPÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada, 3-17 yaş arası çocukları olan ebeveynlerden oluşan temsili örneklem kullanılarak Karışıklık, Gürültü ve Düzen Ölçeği'nin (CHAOS) kısa Türkçe versiyonunun psikometrik özellikleri incelenmiştir. İlk faktör analizleri potansiyel iki faktörlü yapıya işaret etmiş; ancak bir maddenin çıkarılmasından sonra tek faktörlü yapıyı desteklemiştir. İç tutarlılık analizleri, literatürle uyumlu olarak orta düzeyde sonuçlar göstermiştir. CHAOS puanları ile demografik özellikler, ebeveynlerin psikolojik iyi oluş hali, ebeveynlikteki yetkinlik ve çocuk sonuçları arasındaki korelasyonlar eş zamanlı geçerlilik kapsamında değerlendirilmiş ve anlamlı ilişkiler bulunmuştur. CHAOS puanları sosyoekonomik durum ve ebeveyn eğitimi ile negatif, evdeki kalabalıkla ise pozitif ilişkilidir. Bulgular, kaotik ev ortamı algısının ebeveynlikte daha az yetkinlik ve düşük psikolojik esenlik ile ilişkili olduğunu göstermiştir. Yüksek kaos düzeyine sahip evlerdeki çocuklar daha düşük prososyal davranışlar ve daha yüksek problem davranışlar sergilemiştir. Evdeki kaos düzeyi ile evlilik içi çatışma arasında pozitif bir ilişki bulunmuştur. Geçerlilik analizleri hem tek hem de iki faktörlü yapılandırılmış CHAOS için yapılmıştır. Regresyon analizleri, demografik özellikler, ebeveyn özellikleri ve evlilik sorunları kontrol edildikten sonra bile kısa CHAOS ölçeğinin çocuklardaki davranış problemlerini ve prososyal davranışlarını yordamadaki bağımsız rolünü ortaya koymuştur. Ancak açıklanan varyans düşüktür. Sonuç olarak, kısa CHAOS'un düşük güvenilirliğe rağmen, eş zamanlı geçerliliği ve düşük madde sayısı nedeniyle büyük kapsamlı projelerde ev ortam kalitesini tarama amaçlı kullanılabileceği önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examined the psychometric properties of the Turkish short form of the Confusion, Hubbub, and Order Scale (CHAOS) with a representative sample of parents with children aged 3-17. Initial factor analyses suggested a potential two- factor structure; however, model fits ultimately supported a one-factor solution after exclusion the problematic item. Internal consistency analyses revealed moderate levels (α= .59), consistent with the literature and supporting the study hypothesis. Evidence for validity was assessed through correlations with family demographics, parental characteristics, and child outcomes, revealing significant associations. CHAOS scores were negatively related to SES and parental education, and positively related to home crowding. Higher CHAOS levels correlated with lower parental efficacy and well-being, reduced child prosocial behaviors, increased child problem behaviors and marital conflict. These validation analyses were conducted for both one-factor and two-factor CHAOS. The study revealed the short CHAOS's unique contribution to predicting child problem and prosocial behaviors after controlling for significant demographics, parental characteristics, and marital issues, though with small variance. As the five-item CHAOS explained only small variance in child outcomes and had relatively low reliability, it may be beneficial to use the longer version of the CHAOS to better capture the environmental quality of the home context, while the short version may be more appropriate in large projects where many questionnaires screen home environment quality.