Learning journey of gold collar leaders
Altın yakalı liderlerin öğrenme yolculuğu
- Tez No: 888622
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAVVA AYŞE CANER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Bu çalışmanın amacı, altın yakalı liderler olarak bilinen üst düzey yöneticilerin altın yakalı lider olmayı nasıl öğrendiklerini araştırmaktır. Bu sayede liderlerin liderlik yolculukları boyunca yaşadıkları öğrenme deneyimlerinin daha iyi anlaşılması hedeflenmektedir. Bu araştırma nitel bir çalışmadır ve kurumlarında karar verme ve imza yetkisine sahip üst düzey pozisyonlarda bulunan 15 altın yakalı liderle yarı yapılandırılmış görüşmeler aracılığıyla gerçekleştirilmiştir. Olağanüstü uzmanlıkları, stratejik vizyonları ve etkileriyle tanınan altın yakalı liderler genellikle önemli kişisel ve profesyonel gelişim sürecinden geçerler. Bu gelişim sadece yeni bilgi veya becerilerin edinilmesi değildir; etkili bir şekilde liderlik etme ve başkalarına ilham verme yeteneklerini geliştiren derin bir içsel dönüşümü içerir. Araştırma, bilgi ve becerilerin geliştirilmesinin otomatik olarak gerçekleşmediğini; liderlerin kendilerinden beklenen rolü anlamaları, yetkinliklerinin farkında olmaları ve beklentileri karşılamak için nelerin gerekli olduğunu bilmeleri gerektiğini göstermektedir. Bu süreçte liderlerin örgüt kültürü, iş dünyasının dinamikleri, kişisel değerler ve ilkeler gibi liderlik ve öğrenme yolculuklarını aynı anda etkileyen çeşitli faktörleri göz önünde bulundurmaları gerekmektedir. Varoluşsal öğrenme perspektifinden altın yakalı liderlerin öğrenme süreçlerini inceleyen çalışma, öğrenme yolculuğunun deneyimsel öğrenme, öz-yönelimli öğrenme ve dönüşümsel öğrenme gibi modelleri içeren ve bilgi edinmenin sosyal boyutunu vurgulayan karmaşık bir model olduğu sonucuna varıyor. Liderleri iş adaptasyonu, vizyon ve kapsayıcılık gibi kritik yetkinliklerle donatırlar. Bu yolculuk, liderlerin liderlik tarzlarını ve yetkinliklerini altın yakalı lider seviyesine yükseltmeleriyle sonuçlanır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to explore how senior executives, known as gold collar leaders, learned to be gold collar leaders. The aim is to gain a deeper understanding of the learning experiences of leaders throughout their leadership journey. This research is a qualitative study and involves conducting semi-structured interviews with 15 gold collar leaders who hold senior positions with decision-making and signature authority within their organizations. Recognized for their exceptional expertise, strategic vision, and influence, gold collar leaders often undergo significant personal and professional development. This development is not simply the acquisition of new knowledge or skills; it involves a deep internal transformation that enhances their ability to lead effectively and inspire others. Research shows that developing knowledge and skills does not happen automatically; leaders need to understand their expected role, be aware of their competencies, and recognize what is required to meet expectations. During this process, leaders need to consider various factors such as organizational culture, the dynamics of the business world, personal values and principles, all of which simultaneously influence their leadership and learning journeys. From an existential learning perspective, the study examines the learning of gold collar leaders and concludes that the learning journey is a complex model that includes learning models such as experiential learning, self-directed learning, and transformational learning, all of which emphasize the social dimension of knowledge acquisition. They equip leaders with critical competencies such as business adaptability, vision, and inclusiveness. The journey results in leaders evolving their leadership style and competencies to the level of a gold collar leader.