Where is the voice of doctors?: Understanding lack of collective action on Türkiye's healthcare reforms
Doktorların sesi nerede?: Türkiye'nin sağlık reformlarına ilişkin toplu eylem eksikliğini anlamak
- Tez No: 888627
- Danışmanlar: PROF. DR. SADİYE MİNE EDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Türkiye'nin kamu sağlık sistemi, 2003 yılında başlayan Sağlıkta Dönüşüm Programı ile birlikte son yirmi yılda önemli bir dönüşüm yaşadı. Reform programı, sağlık hizmetlerinin adil ve etkin bir şekilde sunulmasını ve maliyet etkin bir finansman yapısının sağlanmasını amaçladığından, doktorlar reform olumsuz etkilenmiştir. Bu süreçte doktorlar, sağlık hizmetlerinin kilit aktörlerinden biri olsalar ve reformlara karşı mesleki örgütler ve sendikalar tarafından başlatılan önemli örgütlü kolektif tepkiler olmuş olsa bile, reform süreçlerini önemli ölçüde etkileyemediler. Bir grup doktor ve yöneticinin bakış açılarını anlamak için çıkış, ses ve sadakat (Hirschman, 2004) ve ihmal modelini (Rusbult et al., 1982) modelini uygulayan bu tez, katılımcıların sağlık reformu ve sonuçları hakkındaki politik tutumlarını ve ifadelerini yansıtmayı amaçlamaktadır. Türkiye'nin genel siyasi bağlamı ve doktorların artan güvencesiz çalışma koşulları nedeniyle katılımcı doktorlar arasında ses çıkarmanın maliyetinin yüksek ve doktorların sağlık sisteminin iyileştirilmesine olan inancının da düştüğünü göstermektedir. Yapılan görüşmelerde katılımcıların gelişmeye karşı inançlarından vazgeçerek ihmal tutumu sergiledikleri ortaya çıktı.
Özet (Çeviri)
Starting with the Health Transformation Program, initiated in 2003, the public healthcare system of Türkiye has transformed considerably in the last two decades. Since the reform program aimed for equitable and effective provision of healthcare services while maintaining a cost-effective financing structure, the doctors have been negatively affected by the reform processes. During this process, the doctors were not able to substantially influence the reform processes, even if they were one of the key actors regarding healthcare services, and there were considerable organized collective reactions to the reforms, primarily initiated by occupational organizations and unions. By applying the exit, voice, loyalty (Hirschman, 2004), and neglect model (Rusbult et al., 1982) to understand the perspectives of a group of doctors and managers, this thesis aims to reflect the political attitudes and articulations of the participants regarding the healthcare reform and its consequences. It shows that the cost of voice is high and that the belief in improving the healthcare system is low amongst the participant doctors due to the general political context of Türkiye and the increasingly precarious work conditions for doctors. The interviews showed that the participants showed an attitude of neglect, which is giving up the possibility of improvement.