Effects of natural disasters on lender-borrower relationship
Doğal afetlerin borç veren-borçlu ilişkisi üzerindeki etkileri
- Tez No: 888629
- Danışmanlar: PROF. DR. NESLİHAN YILMAZ, DOÇ. DR. ERDİNÇ AKYILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Firmalar için uzun yıllar boyunca klasik hedef olan firma değeri maksimize etme artık en önemli amaç olmaktan çıkmıştır. Literatürde ve pratikte, parasal terimler dışındaki kavramlarda sürdürülebilir değer yaratma konusu, son zamanlarda daha çok konuşulan bir hedef haline gelmiştir. Bu bağlamda en çok başvurulan kavram, firmaların eylemlerinin çevreye, topluma ve yönetişim uygulamalarına olan etkisine göre değerlendirildiği ve finansal ilişkilerin bir bileşeni olarak kabul edilen ÇSY (Çevresel, Sosyal ve Yönetişim) analizleridir. ÇSY puan değişiklikleri ile kredi maliyetleri arasındaki ilişkiyi açıklayan literatür oldukça zengindir (Gianetti ve diğerleri, 2023; Becchetti ve Manfredonia, 2022). Doğal afetlerin son dönemde literatürde ÇSY kavramıyla birlikte konumlandırıldığı görülmüştür. Huang ve diğerleri (2022), bir doğal afetin ardından firmaların ÇSY açıklamalarında daha şeffaf olmaya eğilimli olduklarını ortaya koymuştur. Bu çalışmada, kredi maliyetlerini bağımlı değişken olarak ele aldık ve doğal afetler ve banka kredisi maliyet ilişkilerini, firmaların ÇSY profilini aracı bir ölçüt olarak sunarak inceledik. Kredi düzeyindeki verileri DealScan veri setinden, doğal afet verilerini SHELDUS veri setinden, ÇSY verilerini RepRisk veri setinden ve şirket mali bilgilerini Compustat veri setinden topladık. Hiyerarşik regresyon modeli uyguladığımızda doğal afetler ile kredi maliyetleri artışları arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki gözlemledik. Firmaların RepRisk profilini sunarak, ÇSY'nin ve ÇSY kırılımlarının ayrı ayrı olmak üzere hafifletici etkisini tahmin etmeye çalıştık. Çevresel, sosyal, yönetişim ve ÇSY olayları ile kredi maliyet artışları arasında, bazılarının yön olarak beklentilerimizle çeliştiği fakat istatistiksel olarak anlamlı olduğu ilişkiler bulduk.
Özet (Çeviri)
The classical objective of firm value maximization has ceased being the most important target. What has been discussed in literature and in practice is more about sustainable value creation and the focus is not on monetary terms. The most widely referred concept is ESG (Environmental, Social, and Governance) analyses through which firms are evaluated based on the impact of their actions on the environment, society, and within their governance practices, and widely accepted as a component in financial relationships. There is a rich literature explaining the relationship between ESG score changes and loan costs (Gianetti et al., 2023; Becchetti and Manfredonia, 2022). Natural disasters have recently been introduced as a concept that can be thought of with the ESG concept. Huang et al. (2022) reveal that following a natural disaster firms tend to be more transparent while making ESG-related disclosures. In this study, we explore natural disasters and bank loan cost relationships by referring to loan spreads, and we introduce ESG profiles as a mediating metric. We use loan-level data from DealScan, natural disaster data from SHELDUS, ESG data from RepRisk, and company financial information from Compustat. Conducting a hierarchical regression model, we observe a positive significant relationship between natural disaster occurrences and loan spread increases. Introducing the RepRisk profile of firms, we try to estimate the mitigating impact of each pillar of ESG and ESG in general. We find a significant relationship between environmental, social, governance, and ESG events and loan spread increases, however, some of these relationships contradict our expectations in terms of directions.