Political credit cycles and the economic vote in Turkey
Türkiye'de siyasi kredi döngüleri ve ekonomik oy verme
  1. Tez No: 888630
  2. Yazar: CEREN FİLİZ ESER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPER YAĞCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu tez, ekonomik oy verme davranışı, finansallaşma, siyasi kredi döngüleri, borçla finanse edilen tüketim davranışı ve Türkiye'deki siyasi kutuplaşma çalışmalarına katkıda bulunmaktadır. İlk olarak, bu tez, seçici hesap verebilirlik kavramını tanıtarak Cumhurbaşkanı Erdoğan ile iktidardaki AKP'nin siyasi kaderleri arasında önemli bir ayrım sunmaktadır. Bu kavram, seçmenlerin Erdoğan'ın liderliği ile AKP'nin performansı arasında ayrım yaptığını göstermektedir. Kutuplaşma ve siyasi çıkarlar nedeniyle ortaya çıkan seçici hesap verebilirlik, Erdoğan'ın konumunu korurken AKP'nin oy kayıpları yaşamasını açıklamaktadır. İkinci olarak, Türkiye'deki seçmenlerin ekonomik kararlarının, literatürde siyasi kredi döngüsü olarak adlandırılan seçim öncesi kredi genişlemeleri tarafından önemli ölçüde şekillendirildiğini savunmaktadır. Faiz oranlarının düşürülmesi ve kredi genişlemesi, borçlu veya elde avuçta yaşayan hanelere anında mali rahatlama sağlayarak enflasyonun seçmen davranışları üzerindeki olumsuz etkilerini hafifletmektedir. Şehir düzeyinde yapılan ampirik analiz, 2018 ve 2023 eşzamanlı cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimleri bağlamında, bireysel kredi kartı (BKK) borcu ile oy verme davranışı arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Bulgular, BKK borç seviyelerinin daha yüksek olduğu illerde AKP'ye olan desteğin daha dirençli olduğunu, seçmenlerin faiz oranlarını düşürerek ve kredi erişimini kolaylaştırarak mali yüklerini hafiflettiği için partiyi ödüllendirdiğini göstermektedir. Ayrıca tez, kredi piyasası müdahalelerinin zayıf refah devletlerinde kamu refahına özel alternatifler olarak nasıl hizmet edebileceğine dair tartışmalara katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis contributes to the study of economic voting, financialization, political credit cycles, debt-financed consumption behavior and political polarization in Turkey. First, First, it introduces the concept of selective accountability to highlight a key distinction between the political fortunes of President Erdoğan and the ruling AKP, showing how voters differentiate between his leadership and the party's performance. Selective accountability, driven by polarization and political interests, helps explain why Erdoğan maintains his position despite AKP's vote losses. Second, the thesis asserts that voters' economic decisions in Turkey are significantly impacted by pre-election credit expansions, referred to as political credit cycles. It posits that reduced interest rates and credit expansion provide immediate financial relief to indebted or hand-to-mouth households, thereby mitigating the adverse effects of inflation on voter behavior. The empirical analysis examines the relationship between personal credit card (PCC) debt and voting behavior during the 2018 and 2023 concurrent presidential and parliamentary elections. By analyzing city-level data, it suggests that voters' propensity to reward or punish government is influenced by changes in interest rate expenditures and credit availability. The findings indicate that support for the AKP was more resilient in provinces with higher levels of PCC debt, suggesting that voters rewarded the party for reducing their financial burdens through lower interest rates and expanded credit availability. Furthermore, the thesis contributes to the discussions on how credit market interventions can serve as private alternatives to public welfare in weak welfare states.