Kredi genişlemesi ile politik konjonktür hareketleri ilişkisinin analizi - Türkiye örneği (1980-2017) –
Analysis of the relationship between credit expansion and political business cycle - the case of Turkey (1980-2017) -
  1. Tez No: 737587
  2. Yazar: CEM SABUTAY TÜRKDÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞENOL BABUŞCU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Ekonomik dalgalanmaların politik dalgalanmalarla ilişkili olup olmadığı literatürde uzun zamandır tartışılmaktadır. Politik konjonktür hareketleri kavramı özellikle iktidardaki politikacıların seçimleri kendi lehlerine çevirmek amacıyla seçimden önceki dönemde ekonomiyi manipüle etmeye çalıştıklarını ifade etmek amacıyla kullanılmaktadır. Kavram, geleneksel ve modern politik konjonktür hareketleri çerçevesinde şekillenmiştir. Zaman içinde çeşitli yazarların kavrama yaptıkları katkı ile geleneksel ve modern modellerin her ikisinin birden altında fırsatçı ve partizan modeller oluşmuştur. Seçimler politikacıların uyguladıkları ekonomik programın sonuçlarına göre iktidardan düşürülerek cezalandırıldıkları ya da yeniden seçilerek ödüllendirildikleri anlardır ve politikacılar için hayati önem taşırlar. Politikacılar seçimlerden hemen önce yapay bir refah yaratmak amacıyla makroekonomik araçlarla ekonomiye müdahale edebilirler. Bu araçlar para ve kredi politikası araçları olabilir. Bu çalışmanın amacı Türkiye'de 1980-2017 yılları arasında yapılan seçimlerden önce banka kredilerinde meydana gelen değişim ve siyasal iktidarların kredi büyümesini seçimlerde oylarını artırabilmek için tıpkı diğer makroekonomik değişkenlerde yaptıkları gibi bir araç olarak kullanıp kullanmadıklarını incelemektir. Literatürde politik konjonktür hareketleri ile çeşitli makroekonomik göstergeler arasındaki ilişkiyi inceleyen çok sayıda çalışma bulunsa da çalışmamızda 1980-2017 dönemini kapsayan sürede genel seçimler, yerel seçimler ve referandumlar öncesinde ve sonrasında Türkiye'de bankacılık sektöründe kredi büyümesi ile politik konjonktür hareketleri ilişkisi 3 ay ve yıllık bazda ele alınmıştır. Panel veri kullanılarak yapılan çalışma neticesinde 2000-2017 yılları arasında yapılan genel seçimlerle kredi büyümesi arasında güçlü biçimde pozitif ve istatistiki olarak anlamlı bir ilişki bulunduğu tespit edilmiştir. Bu da ilgili dönemde politika yapıcıların politik konjonktür hareketleri kuramı kapsamında kredi büyümesini bir araç olarak kullandıklarını göstermektedir. Çalışma 2010-2017 dönemini kapsayacak şekilde 3 aylık verilerle de yapılmıştır. Bu dönemde ise kredi büyümesi ile seçimler arasında anlamlı bir ilişkiye ulaşılamamıştır. Politikacıların seçimlerden hemen 3 ay önceki dönemde bankaların kredi büyümesini bir araç olarak kullanmaktan ziyade seçimlerden çok daha önceki süreçlerde kredi büyümesini bir araç olarak kullanmayı tercih ettikleri düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Whether economic fluctuations are related to political fluctuations has been discussed in literature for a long time. Politicians in positions of power, trying to manipulate the economy in the period before the elections in order to turn the elections in their favor is expressed as the concept of political business cycle. The concept has been shaped within the framework of traditional and modern political business cycle. Over time, opportunistic and partisan models have emerged under both traditional and modern models, with the contribution of various authors to the concept. Elections durations in which politicians are either punished by being overthrown or rewarded by being re-elected according to the results of the economic program they implement, therefore elections are of vital importance for politicians. Just before the elections, politicians can intervene with the economy with macroeconomic tools to create artificial welfare. These tools can be monetary and credit policy tools. The aim of this study is to examine the change in bank loans before the elections held between 1980-2017 in Turkey, and whether political governments use credit growth as a tool to increase their votes in the elections, just as they do in other macroeconomic variables. Although there are many studies examining the relationship between political business cycle and various macroeconomic indicators in literature, in our study, the relationship between credit growth in the banking sector and political business cycle in the banking sector in Turkey before and after the general elections, local elections and referendums covering the period 1980-2017 were analyzed on a 3-month and annual basis. As a result of the study using panel data, it has been determined that there is a strong positive and statistically significant relationship between the general elections held between 2000 and 2017 and the loan growth of banks. This shows that in the relevant period, policy makers used credit growth as a tool within the scope of political business cycle theory. The study was also carried out with 3 month data to cover the period of 2010-2017. In this period, however, there was no significant relationship between loan growth and elections. It is thought that the politicians preferred credit growth in the period before the elections, rather than using the credit growth of the banks as a tool in the period just 3 months before the elections.