The influence of paternalistic media representations of Syrianimmigrants on public attitudes
Suriyeli göçmenlerin paternalistik medya temsillerinin kamuoyu tutumu üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 888634
  2. Yazar: ZEYNEP KARABABA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NUR SOYLU YALÇINKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Kitle iletişim araçları, dış grup üyelerinin temsilleri aracılığıyla bireylerin tutum ve inançlarını önemli ölçüde etkiler. Bu çalışma, ana akım medyada karşılaşılan farklı göçmen temsillerinin (olumlu, olumsuz ve paternalistic) ev sahibi ülke vatandaşlarının Suriyeli göçmenlere yönelik sosyal algı ve yardım etme niyetleri üzerindeki etkisini inceledi. Ayrıca, temsil durumu ile yardım etme niyetleri (yardım desteği, özerklik ve bağımlılık odaklı yardım) arasındaki ilişkide insandışılaştırmanın aracı rolü incelendi. Katılımcılar rastgele üç koşuldan birine atandı ve Türkiye'deki Suriyeli göçmenlerle ilgili bir STK etkinliğini kapsayan hayali bir haber makalesini okudu. Bulgular, Suriyeli göçmenlere, Türk vatandaşların kıyasla, önemli ölçüde daha az insani duyguları ve onur değerleri atfedildiğini gösterdi. Beklentinin aksine, göçmenlerin temsil türü, sonuç değişkenlerini (algılanan tehdit, olumlu etki, yardım desteği ve yardım yönelimleri tercihi) önemli ölçüde etkilemedi. Son olarak, sonuçlar insandışılaştırmanın temsil türü ile yardım etme niyetleri arasında bir aracı rol üstlenmediğini gösterdi. Bulguların teorik limitasyonları ve gelecek çalışmalar tartışıldı.
Özet (Çeviri)
The mass media significantly influences individuals' attitudes and beliefs via representations of outgroup members. The current study examined the impact of different types of immigrant representations (positive, negative, and paternalistic) encountered in the mainstream media on the social perception and helping intentions toward Syrian immigrants among host country citizens. Moreover, dehumanization's mediator role in the relationship between representation condition and helping intentions (support for help, autonomy- and dependency-oriented help) was investigated. Participants were randomly assigned to one of three conditions and read a fictitious news article covering an NGO event about Syrian immigrants in Turkey. The findings demonstrated that Syrian immigrants were attributed significantly less uniquely human emotions and honor values compared to Turkish citizens, suggesting a form of dehumanization. Contrary to expectation, the type of representation of immigrants did not significantly influence outcome variables (perceived threat, positive affect, support for help, and preference for helping orientations). Additionally, the results showed that dehumanization did not serve as a mediator between the type of representation and helping intentions. Limitations of the findings and future implications are discussed.