From access to impact: TEFAS's effect on the Turkish mutual funds landscape
Erişimden etkiye: TEFAS'ın Türk yatırım fonları piyasasına etkisi
- Tez No: 888641
- Danışmanlar: PROF. DR. VAHAP BURAK SALTOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu çalışma, rekabet, ücret yapıları ve performans dinamiklerine odaklanarak Türkiye Elektronik Fon Alım Satım Platformu'nun (TEFAS) Türk yatırım fonu piyasası üzerindeki etkisini incelemektedir. TEFAS, yatırımcıların çeşitli fonlara tek bir hesap üzerinden erişmesini sağlayarak yatırım sürecini kolaylaştırdı ve çeşitlendirmenin önündeki engelleri azalttı. Ocak 2011'den Haziran 2019'a kadar olan verileri kullanan bu araştırma, betimsel analiz, ücrete karşı performans analizi ve rekabet analizi aracılığıyla TEFAS'ın etkilerini analiz ediyor. Sonuçlar, TEFAS'ın ücretleri düşürdüğünü ve çoğu fon kategorisinde daha yakınsamış ücret yapılarına yol açtığını, ancak bazı kategoriler için piyasa konsantrasyonun da artığını göstermektedir. Bu bulgular, piyasa dinamiklerini şekillendirmede ve yatırımcı sonuçlarını iyileştirmede düzenleyici müdahalelerin önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the impact of the Turkey Electronic Fund Trading Platform (TEFAS) on the Turkish mutual fund market, focusing on competition, fee structures, and performance dynamics. By enabling investors to access various funds through a single account, TEFAS has streamlined the investment process and reduced barriers to diversification. Using data from January 2011 to June 2019, this research applies competition literature methods to analyze the effects of TEFAS through descriptive analysis, fee versus performance analysis, and competition analysis. The results indicate that TEFAS has reduced fees and has led to more converged fee structures across most fund categories. However, it also increases the concentration for some categories. These findings highlight the importance of regulatory interventions in shaping market dynamics and improving investor outcomes.