Analyzing the environmental impact of the hospitality industry using the consumption footprint approach
Konaklama endüstrisinin çevreye olan etkisinin tüketim ayakizi yaklaşımı kullanımı aracılığıyla analizi
- Tez No: 888642
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİL ACAR AYTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sürdürülebilir Turizm Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Küresel ekonominin önemli bir parçası olan konaklama endüstrisi, doğayı olumsuz yönde etkilemektedir ve sürdürülebilirlik problemlerine sebep olmaktadır. Sektörün çevresel etkileri çeşitli baskı göstergeleri aracılığıyla belirtilmektedir, ve bu baskıları potansiyel olarak azaltabilecek veya kötüleştirebilecek çok sayıda dış faktör vardır. Bu dış faktörler siyaset veya ekonomi gibi alanlardan gelebilir. Bu çalışma, konaklama endüstrisinin çevreye olan etkisini tüketim ayakizi yaklaşımını kullanarak analiz etmeyi hedeflemektedir. Bu amaçla arazi kullanımı, hammadde kullanımı, ve mavi su tüketimi gibi endüstrinin çevresel baskı göstergelerinin verileri kullanılmıştır. Bu göstergelere yönetişim, ekonomik kalkınma, istihdam, ve doğrudan yabancı yatırımların etkileri incelenmektedir. Bu araştırma için toplanan ve kullanılan veriler panel formatındadır; veriler OECD, AB-27 ve Küresel olarak tanımlanan üç ana grup etrafında toplanmaktadır. Sonrasında göstergeler ile potansiyel azaltıcı faktörler arasındaki ilişkileri analiz etmek amacıyla toplanan veriler üzerinde panel veri analizi gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın bulguları; yönetim kalitesi ve ekonomik kalkınmanın konaklama sektörünün çevresel etkisini azaltıcı faktörler olarak değerlendirilebileceğini göstermektedir; oysa istihdam ise bunun tam tersini göstermektedir. Diğer yandan, dolaysız yabancı yatırım bu konuda karışık sonuçlar vermiştir.
Özet (Çeviri)
The hospitality industry, being a major part of the global economy, has negatively impacted the environment and caused sustainability issues. The environmental impacts of the industry are displayed through various pressure indicators, and there are numerous exogenous factors that can potentially mitigate or worsen these pressures, ranging from economic to political. This study aims to analyze the environmental impact of the hospitality industry by utilizing the consumption footprint method, i.e. ; using the data for the environmental pressure indicators of the industry including land use, raw material use, and blue water consumption. These indicators are examined for their relationship with factors concerning governance, economic development, employment, and foreign direct investment. The data collected and used for this research is in panel format, centered around three major groupings consisting of the OECD, EU-27, and Global data. Panel data analysis is then conducted on the gathered data in order to analyze the relationships between the indicators and the potentially mitigating factors if such relationships exist. The findings of the research show that the quality of governance and economic development affect the environmental impact of the hospitality industry in a mitigating manner; whereas employment proves to be the opposite. Foreign direct investment, on the other hand, yielded mixed findings for this matter.