Primipar annelerin postpartum dönemde algıladıkları sosyal destek ile yetersiz süt algıları arasındaki ilişki
The relationship between perceived social support and perception of insufficient milk of primiparous mothers in the postpartum period
  1. Tez No: 888645
  2. Yazar: İREM BENGİSU ÖCAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUBA GÜNER EMÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum, Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu araştırmanın amacı primipar annelerin postpartum dönemde algıladıkları sosyal destek ile yetersiz süt algıları arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Tanımlayıcı ve kesitsel olarak yapılan bu araştırma Nisan-Haziran 2024 tarihleri arasında Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum poliklinikleri ve servislerine başvuran 149 anne ile yapılmıştır. Araştırmada veri toplama araçları uygulanmadan önce gerekli etik kurul onayı ve kurum izni alınmıştır. Araştırmanın verileri Kişisel Bilgi Formu, Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği ve Yetersiz Süt Algısı Ölçeği kullanılarak araştırmacı tarafından toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler, Student's testi, One Way ANOVA testi, Post Hoc test olarak Tukey istatistiği, ölçek toplam puanlar arası ilişki değerlendirmede ise Pearson Korelasyon testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the relationship between perceived social support and the perception of insufficient milk of primiparous mothers in the postpartum period. This research population consisted of 149 mothers who applied to Adana City Training and Research Hospital's Gynecology and Obstetrics clinics between April-June 2024. Before the data collection tools were applied in the research, necessary ethics committee approval and institutional permission were obtained. The data of this study were collected by the researcher using the personel information form, Multidimensional Scale of Perceived Social Support and Perception of Insufficient Milk Scale. Descriptive statistics, Student's test, One Way ANOVA test, Tukey statistics as a post hoc test were used to evaluate the data and Pearson Correlation test was used to evaluate the relationship between the scale total scores.