Fruktoz ve streptozotocin ile oluşturulan diyabetik sıçan modelinde resveratrolün karaciğer hasarı ve ferroptoz üzerine etkileri
The effects of resveratrol on liver damage and ferroptosis in fructose and streptozotocin-induced diabetic model
- Tez No: 888658
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ NUR TURGUT ULUTİN, DOÇ. DR. FATMA KAYA DAĞISTANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Tıbbi Biyoloji, Biology, Medical Biology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmada %10'luk yüksek fruktoz ile düşük doz streptozotocin (40mg/kg) uygulanarak modifiye Tip 2 diyabet modeli oluşturuldu ve resveratrol tedavisinin olası karaciğer hasarı ve ferroptoz üzerine etkileri araştırıldı. Deney hayvanları ile 4 deney grubu oluşturuldu. Diyabetik grup (F), Resveratrol tedavisi uygulanan diyabetik grup (FR), Resveratrol tedavisi uygulanan kontrol grubu (KR), Sağlıklı kontrol grubu (K). Deneyin sonunda tüm hayvanlar sakrifiye edilerek karaciğerleri alındı. Deney süresince deney gruplarının kan şekeri, günlük kalori alımı ve vücüt ağırlıkları ölçüldü. Karaciğer doku kesitlerine morfolojik değerlendirilmesi için Hematoksilen-Eosin, Prusya Mavisi ve Van Gieson boyamaları, ayrıca SIRT1, COX2, HO-1, GPX4, γH2AX, 4HNE, 8-OHdG, Nrf2 antikorları kullanılarak immünohistokimyasal boyama yapıldı. ALOX5, FASN, GPX4 protein seviyelerinin ve GSH/GSSG oranı biyokimyasal yöntemler ile ölçülerek tüm sonuçlar istatistiksel olarak değerlendirildi. YF grubunda açlık kan şekeri düzeyleri artarken YF-R grubunda açlık kan şekeri düzeyinin azaldı. Deney sonunda YF grubunun vücüt ağırlığında düşüş gözlendi (p≤0.05). Dokuların morfolojik değerlendirilmesinde YF grubunda fibrozis ve demir birikmesi gözlemlenirken YF-R gruplarında ise fibrozisin gerilediği ve demir birikimini gözlenmediği saptandı.
Özet (Çeviri)
In this study, a modified Type 2 diabetes model was created by applying low-dose streptozotocin with high fructose, and the effects of resveratrol treatment on possible liver damage and ferroptosis were investigated. 4 Experimental groups were formed. Diabetic group(F), Diabetic group with resveratrol treatment(FR), Control group with resveratrol treatment(KR), Control group(K). At the end of the experiment, all animals were sacrificed and their livers were removed. During the experiment, blood sugar and body weights were measured. For morphological evaluation, Hematoxylin-Eosin, Prussian Blue, Van Gieson and immunohistochemical staining of SIRT1, COX2, HO-1, GPX4, γH2AX, 4HNE, 8-OHdG, Nrf2 antibodies were performed. ALOX5, FASN, GPX4 protein levels and GSH/GSSG ratio were measured. All results were evaluated statistically. While fasting blood sugar levels increased in the YF group, it was decreased in the YF-R group. At the end of the experiment, the body weight of group YF was decreased (p≤0.05). Fibrosis and iron accumulation were observed in the YF group, while fibrosis decreased and iron accumulation was not observed in the YF-R groups.