Farklı çalışma boyu belirleme yöntemlerinin apikalden taşan debris miktarına etkisi
The effect of different working length determination methods on the amount of apically extruded debris
  1. Tez No: 888696
  2. Yazar: GİZEM KAPLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ CEMAL TINAZ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Çalışmanın amacı; kabul görmüş iki farklı çalışma uzunluğu belirleme yöntemi kullanarak kök kanal preparasyonundan sonra apikalden taşan debris miktarını karşılaştırmaktır. Benzer uzunluklara sahip 65 adet alt birinci küçük azı dişi seçildi, her grupta 13 diş olmak üzere rastgele 5 gruba ayrıldı. Giriş kaviteleri açıldı, her grupta belirlenen yöntemle çalışma uzunluğu hesaplandı. Dişler apeksin 1 mm koronalden teflon bant ile sarılarak hassas terazide tartıldı. Agar jel eppendorf tüplerine enjekte edildi ve dişler mine-sement birleşimi hizasında gömüldü, +4 °C'de 12 saat sertleşmeye bırakıldı. Dişli tüpler hassas terazide tartılarak başlangıç ağırlıkları kaydedildi. Grup 1; radyografik çalışma uzunluğuna göre (RWL 1), Grup 2; radyografik çalışma uzunluğundan 1 mm çıkarılarak (RWL 2), Grup 3; Propex Pixi cihazı ile 0.0 noktasına göre (EWL 1), Grup 4; Propex Pixi cihazı ile 0.5 noktasına göre (EWL 2), Grup 5; Propex Pixi cihazı ile 0.0 noktasına göre ölçülüp klinik olarak 0.5 mm çıkarılarak (EWL 3) çalışma boyları kaydedildi. #40.06'ya kadar belirlenen çalışma boylarında eğelerle preparasyon yapıldı. Her eğe arasında 2 ml distile su ile irrigasyon yapıldı. Son irrigasyondan sonra örnekler kağıt konilerle kurutuldu, eppendorf tüplerinden çıkarıldı. Dişsiz tüpler son kez tartıldı. Taşan debris miktarı, dişsiz tüplerin son değerlerinden ilk değerleri çıkarılarak hesaplandı. Çalışma sonucuna göre tüm gruplar birbirinden farklıydı; RWL 1 ve RWL 2 arasında ve EWL 1, EWL 2 ve EWL 3 arasında anlamlı bir fark yoktu (p>0,05). En fazla taşan debris miktarı RWL 1 grubunda, en az EWL 3 grubunda bulundu. Tüm çalışma boyu belirleme yöntemleri, debrisin apikalden taşmasına neden oldu. Radyografik yöntem kullanılan gruplarda, önemli ölçüde daha fazla debris taşımı gözlendi. Elektronik apeks bulucu cihazlarla 0.0 noktasından ölçüm yapılması ve daha sonra klinik olarak 0.5 mm'nin çıkarılması, daha az debris çıkışına neden olduğu için postoperatif rahatsızlıkları önlemek ve daha ideal kanal tedavisi için önerilebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to compare the amount of apically extruded debris after root canal preparation using two recognized working length determination methods. 65 mandibular first premolars with similar lengths were selected and randomly divided into 5 groups with 13 teeth in each group. The teeth were weighed after wrapping them with teflon tape 1 mm above the apex. Agar gel was injected into eppendorf tubes and the teeth were embedded to the enamel-cementum junction. Group 1; radiographic working length (RWL 1), Group 2; subtracting 1 mm from the radiographic working length (RWL 2), Group 3; according to 0.0 with the Propex Pixi device (EWL 1), Group 4; according to 0.5 (EWL 2) with the same device, Group 5; 0.0 measurement was made with the same device and the measurements were recorded by subtracting 0.5 mm manually (EWL 3). Preparations were made with files at the working lengths determined up to #40.06. During the preparation irrigation was done with 2 ml distilled water between each file. After final irrigation, the samples were dried with paper points and removed from eppendorf tubes. The edentulous tubes were weighed for the last time. The amount of the extruded debris was calculated by subtracting the initial values from the final values of the edentulous tubes. According to the results of the study, all groups were different from each other; There was no significant difference between RWL 1 and RWL 2 and between EWL 1, EWL 2 and EWL 3 (p>0.05). The highest amount of extruded debris was found in the RWL 1 group, and the least in the EWL 3 group. All working length determination methods resulted in apical extrusion of debris. The radiographic method resulted in significantly more debris extrusion. Measuring at the 0.0 point with electronic apex locator devices and then manually subtracting 0.5 mm can be recommended for more ideal root canal treatment and to prevent postoperative discomfort as it causes less debris removal.