Aile sağlığı merkezlerindeki sağlık çalışanlarının iklim değişikliği konusundaki farkındalık düzeyinin belirlenmesi
Determining the level of climate change awareness of health workers in family health centers
  1. Tez No: 888697
  2. Yazar: İBRAHİM SEFA GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYA ÇAMUR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Amaç: İklim değişikliği insanlığın karşı karşıya olduğu en büyük sağlık tehdidi olarak tanımlanmaktadır. İklim değişikliği zararlı etkilerinin önlenmesinde ve iklime dirençli sağlık sistemi oluşturulmasında sağlık çalışanlarının rolü önemlidir. Bu çalışma birinci basamak sağlık kuruluşlarında görev yapan aile hekimlerin ve aile sağlığı çalışanlarının iklim değişikliği konusundaki farkındalık düzeyinin ve etkili faktörlerin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Kesitsel tipteki araştırma, Ankara ili Keçiören ilçesindeki Aile Sağlığı Merkezlerinde görev yapan 510 sağlık çalışanı ile yürütülmüştür (katılım orantısı %83). Veriler 15 Nisan-15 Mayıs 2024 tarihleri arasında toplanmıştır. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafında hazırlanan anket formu ve Küresel Isınma/İklim Değişikliğine Yönelik Farkındalık Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde sürekli değişkenlerin değerlendirilmesinde Mann-Whitney U Testi, Kruskal-Wallis Testi, Friedman Testi ve Spearman korelasyon analizi kullanılmıştır. Yüksek farkındalık ve davranış değişikliği eğilimine etkili olabileceği düşünülen değişkenler ile çok değişkenli ikili lojistik regresyon analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Climate change are defined as the greatest health threats facing humanity. The role of healthcare professionals is important in preventing the harmful effects of climate change and creating a climate-resilient health system. This study was conducted to determine the level of awareness of family physicians and family health workers working in primary health care organizations about climate change and the factors affecting it. Materials And Methods: The cross-sectional study was conducted with 510 health workers working in Family Health Centers in Keçiören/Ankara (participation rate 83%). Data were collected between April 15 and May 15, 2024. A questionnaire form prepared by the researcher and the Awareness to Climate Change Questionnaire were used as data collection tools. Mann-Whitney U Test, Kruskal-Wallis Test, Friedman Test and Spearman correlation analysis were used to evaluate continuous variables in data analysis. Multivariate binary logistic regression analysis was performed with the variables thought to be effective on high awareness and high propensity for behavior change.