Exploring the genetic landscape of covid-19 susceptibility among patients in Türkiye: A variant discovery study
Türkiye'deki hastalarda covid-19 duyarlılığının genetik durumunun araştırılması: Bir varyant keşfi çalışması
  1. Tez No: 888758
  2. Yazar: YAVUZHAN ÇAKIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YEŞİM AYDIN SON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Enformatik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoenformatik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoenformatik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
SARS-CoV-2 virüsünün neden olduğu COVID-19 pandemisi, hastalığa yatkınlığı etkileyen genetik faktörleri anlama ihtiyacının altını çizmiştir. Bu çalışma, Hacettepe Üniversitesi Hastanesi'ndeki hastaları kullanarak Türk toplumunda Tek Nükleotid Varyantları (SNV'ler) ile COVID-19 duyarlılığı arasındaki ilişkiyi aydınlatmayı amaçlamaktadır. Bu çalışma, COVID-19 duyarlılığı ile bağlantılı SNV'leri tanımlamak ve analiz etmek için veri odaklı bir yaklaşım benimsemektedir. Yeni nesil dizileme kullanarak, Türkiye'deki Hacettepe Üniversitesi Hastanesi'nde tedavi gören hastalara odaklanarak, çeşitli bilimsel yayınlardan SNV verilerini sistematik olarak derledik ve analiz ettik. Analiz, varyant arama, bağlantı analizi ve Finlandiya dışı Avrupa alel frekansları ile istatistiksel karşılaştırmaları içermektedir. Temel bulgular, varyantların (rs17860115, rs2298659, rs2298661, rs4290734, rs9271609, rs2532300, rs34624090, rs61299115 ve rs56106917) Avrupa popülasyonuna kıyasla farklı frekanslar sergilediğini ve Türkiye'de hastanede yatan popülasyonda hastalık duyarlılığını etkileyen potansiyel genetik yatkınlıkları gösterdiğini öne sürmektedir. Bağlantı dengesizliği analizi, belirli genetik lokuslar arasındaki güçlü korelasyonları vurgulayarak kalıtsal modellere işaret etmiştir. Çalışma, Avrupa'daki alel frekanslarından farklı olarak, Türk nüfusu içerisinde COVID-19 duyarlılığı ile ilişkili önemli genetik varyasyonları vurgulamaktadır. Bu bulgular, halk sağlığı stratejilerinde genetik çeşitliliğin dikkate alınmasının önemini vurgulamakta ve hastalığa yatkınlık ve şiddeti etkileyebilecek genetik faktörlere ilişkin anlayışımızı geliştirmektedir. Bu ilişkileri doğrulamak ve hastalık yönetimi ve önleme stratejileri üzerindeki etkilerini araştırmak için daha büyük kohortlarla daha fazla araştırma yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The COVID-19 pandemic, caused by the SARS-CoV-2 virus, has underscored the need to understand the genetic factors influencing disease susceptibility. This study adopts a data-driven approach to identify and analyze Single Nucleotide Variants (SNVs) associated with COVID-19 susceptibility in the Hacettepe University Hospital patient cohort. We systematically compiled and analyzed variants published in diverse scientific publications. We genotyped patients treated at the Hacettepe University Hospital (Ankara, Türkiye) using a multiplex approach with next-generation sequencing. The analysis included variant calling, linkage analysis, and statistical comparisons with non-Finnish European allele frequencies. Key findings suggest variants (rs17860115, rs2298659, rs2298661, rs4290734, rs9271609, rs2532300, rs34624090, rs61299115, and rs56106917) exhibit different frequencies compared to the European population, suggesting potential genetic predispositions affecting COVID-19 susceptibility in the hospitalized population in Türkiye. Linkage disequilibrium analysis highlighted strong correlations between specific genetic loci, indicating inherited patterns. The study highlights significant genetic variations associated with COVID-19 susceptibility within a Turkish cohort, differing from European allele frequencies. These findings emphasize the importance of considering genetic diversity in public health strategies and enhance our understanding of the genetic factors that may influence disease susceptibility and severity. Further research with larger cohorts is recommended to validate these associations and explore their implications for disease management and prevention strategies.