Antalya florasına endemik olan Verbascum leptocladum'un In Vıtro çoğaltılması üzerine bir araştırma
A study on the In Vitro propagation of Verbascum leptocladum endemic to the flora of Antalya
- Tez No: 888784
- Danışmanlar: PROF. DR. KENAN TURGUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi ve Aromatik Bitkileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Anadolu'da "Sığırkuyruğu'' olarak da tanınan Verbascum L. cinsi, Scrophulariaceae familyasının en geniş cinslerinden birisidir. Uzun yıllar boyunca geleneksel tıpta kullanılmakta olan sığırkuyruğu (Verbascum spp.), türlerinden biri olan Verbascum leptocladum, Antalya florasına endemik olup, yayılım lokalizasyonu Türkiye'de oldukça sınırlıdır. Literatürde R kategorisi olarak yer almakta ve nesli tükenme tehlikesi olan bitkilerdendir. Literatürde bu türe ait sınırlı sayıda çalışma bulunmakta olup, herhangi bir bitki doku kültürü tekniğinin uygulandığı çalışmaya rastlanılmamıştır. Bu yüksek lisans tez çalışmasında, risk kategorisine giren Verbascum leptocladum türüne ait bitki doku kültürü protokolü geliştirilmesi ve mikroçoğaltım yöntemi ile bitkinin in vitro çoğaltılması amaçlanmıştır. Bu kapsamda mikroçoğaltım için en yüksek sürgün sayısını elde etmek amacıyla farklı konsantrasyonlarda sitokinin ve oksin içeren ortamlardan oluşan deneme oluşturulmuştur. En yüksek sürgün sayısı 2 mg/L BAP ve 0,5 mg/L NAA içeren MS besin ortamından elde edilmiştir. Doku kültüründe köklendirilen bitkiler başarılı bir şekilde dış koşullara alıştırılarak sera koşullarında çiçeklenen bitkiler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The genus Verbascum L., commonly known as“Mullein”in Anatolia, is one of the most prevalent genera in the Scrophulariaceae family. Mullein (Verbascum spp.), which has been used in traditional medicine for many years, includes a species called Verbascum leptocladum, which is endemic to the Antalya region. The distribution of Verbascum leptocladum in Turkey is quite limited; it is classified in the R category in the literature and is among the endangered species. There are a limited number of studies on this species in the literature, and no study has been found that applied any plant tissue culture technique. This master's thesis aims to develop a plant tissue culture protocol for the endangered species Verbascum leptocladum and propagate the plant in vitro using micropropagation methods. In this context, experiments were carried out in environments containing different concentrations of cytokinin and auxin to obtain the highest number of shoots in micropropagation. The highest number of shoots was obtained from the MS medium containing 2 mg/L BAP and 0.5 mg/L NAA. Plants rooted in tissue culture have been successfully acclimated to external conditions, resulting in flowering plants under greenhouse conditions.