Statin kullanan hastalarda hedef LDL oranları ve etki eden faktörlerin değerlendirilmesi
Evaluation of target LDL levels and influencing factors in patients usi̇g statins
- Tez No: 960858
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASEMİN SAĞLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET Çiçekli, A. Statin Kullanan Hastalarda Hedef LDL Oranları ve Etki Eden Faktörlerin Değerlendirilmesi, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı Tıpta Uzmanlık Tezi, Eskişehir, 2025. Kardiyovasküler Hastalıklar tüm dünyada mortalite ve morbiditenin başlıca sebeplerinden bir tanesidir. DSÖ verilerine göre Dünyadaki ölümlerin %33,4' ünün sebebi KVH ve buna bağlı komplikasyonlar nedeniyle olmaktadır. Etiyolojiye yönelik edilen sonuçlara göre damar endotel yapısının maruz kaldığı toplam LDL-C kolesterol yükü ile ateroskleroz arasında log lineer ilişki olduğu yönündedir. Biz de çalışmamızda en az altı aydır statin kullanan hastalarda kılavuzların önerdiği hedef LDL-C düzeyine ne sıklıkta ulaşıldığını belirlemek için 334 hasta aldık. Hataları Katılımcıların sadece %12,9'unun Hedef LDL değerlerine ulaştığını gördük. Ayrıca hastalarda dislipidemiye neden olabilecek bazı hastalıkların varlığına baktığımızda %30,2' sinde obezite, %18,0' ında hipotiroidi, %6,9' unda romatolojik hastalık ve %0,9 'unda nefrotik sendrom bulunduğu görülmektedir. Ek olarak katılımcıların %19,7' si halen sigara kullandığını belirtmiş olup, %42,8' i haftada sadece 1 gün 30 dk egzersiz yaptığını belirtmiştir. Hastaların egzersiz durumlarının ayrıntılı değerlendirilmesi ve egzersiz kapasitelerinde iyileşme sağlayacak önlemleri almaya yönelik bilinçlendirilmesi hedeflediğimiz LDL değerlerine ulaşmada faydalı olabileceğini bulduk. Hedef LDL değerlerine ulaşılmamasına rağmen hastaların %23,7' si sadece yüksek yoğunluklu dozunda ilaç kullanıyordu ve katılımcılarımızın %94,9 'u statine ek lipit düşürücü ilaç kullanmadığını tespit ettik. Özellikle Çok Yüksek ve Riskli gruplarda Yüksek Yoğunluklu statinin arttırılabileceğini ve monoterapinin yeterli olmadığı bazı durumlarda statin tedavisine ek olarak Ezetimib ve PSCK9 inhibitörlerinin tedaviye eklenmesinin değerlendirilebileceğini bulduk.Hastaların %4,8'i ilaçla ilgili duydukları kötü yorum sebebiyle ilaçlarını düzenli kullanmıyordu bu bağlamda hekimlerin bu konudaki bilgi dezenerfosmasyonu konusunda hastalarını bilgilendirmesinin bu duruma engel olmada faydalı olabileceğini değerlendirdik.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Çiçekli, A. Evaluation of Target LDL Levels and Influencing Factors in Patients Using Statins. Eskişehir Osmangazi University Faculty of Medicine ,Department of Family Medicine ,Specialization Thesis, Eskişehir, 2025.Cardiovasculer diseases are one of leading causes of mortality and morbidity worldwide.According to WHO data 33,4 % of global deaths are due to CVD and related complications.Based on etiological findings , there is a lo-lineer relationship between the total LDL-C cholesterol burden on the vasculer endothelium and atherosclerosis.In our study, we included 334 patients who had been using statins for at least six months to determine how often the target LDL-C levels recommended by guidelines were achieved. We found that only 12,9 % of the participants reached the target LDL values. Additionally, when we examined the presence of diseases that could cause dyslipidemia, we found that 30,2 % had obesity, 18,0 % had hypothyroidism, 6,9 % had rheumatological diseases and 0,9 % had nehrotic syndrome. Furthermore, 19,7% of the participants reported still smoking, and 42,8 % exercised only once a week for 30 minutes. We found that detailed evaluation of patients exercise habits and measures to improve their exercise capacity could be beneficial in achieving the target LDL values.Despite not reaching the target LDL values, %23,7 % of the patients were using only high-intensity doses of medication and 94,9 % of our participants were using additional lipid-lowering agents alongside statins.We found that in particularly Very High and Risky groups , the intensity of statin therapy could be increased , and in some cases where monotherapy is not sufficient, the addition of Ezetimibe and PCSK-9 inhibitors to statin therapy could be considered.We also evaluated that 4,8 % of the patients were not regularly taking their mediication due to negative comments they heard about drugs ,and in this context we believe that physicians informing their patients about misinformation regarding this issue could be helpful in preventing this situation.