Araç özel ağları için akıllı yönlendirme protokolü
Intelligent routing protocol for vehicular ad hoc networks
- Tez No: 888796
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇAĞRI ÖZGÜN KİBİROĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ HANDE ÇAVUŞ ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Araç özel ağları için akıllı yönlendirme protokolü geliştirilmesi ve karşılaştırılmasını amaçlayan bu çalışmada, mobilite ve veri iletimi açısından yüksek performanslı bir ağ çözümü sunması nedeniyle VANET (Vehicle Ad-hoc Network) kullanımı tercih edilmiştir. Bu doğrultuda endüstri mühendisliği açısından önemli olan farklı optimizasyon, performans analizi ve kaynak yönetimi prensipleri bu bağlamda gerçekleştirilmiştir. Bunun için ise optimal yönlendirme protokollerinin belirlenmesi, düğüm dağılımlarının ve mobilite modellerinin ağ performansına etkilerinin incelenmesi için simülasyonlar gerçekleştirilmiştir. Korelasyonlu Yönler Modeli, Cauchy Uçuş Modeli ve İnsan Mobili Modeli ile birlikte Uniform, Gauss ve Güç Yasası düğüm dağılımları ve Epidemik, Spray & Wait ve Olasılıksal Sel içeren simülasyonlarla amaç gerçekleştirilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre İnsan Mobilite Modeli, düşük veri alışverişi miktarı ve yüksek performans istikrarı ile öne çıkmıştır. Korelasyonlu Yönler Modeli, geniş alanları kapsamakta üstün performans sergilemiş ve Olasılıksal Sel yönlendirme protokolü ile birleştiğinde en verimli sonuçları vermiştir. Cauchy Uçuşu Modeli ise bazı senaryolarda yüksek performans göstermiş, ancak istikrarsızlık riski de barındırdığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, which aims to develop and compare intelligent routing protocols for vehicular ad hoc networks, VANET (Vehicle Ad-hoc Network) was preferred due to its ability to provide a high-performance network solution in terms of mobility and data transmission. In this context, various optimization, performance analysis, and resource management principles important from an industrial engineering perspective were implemented. To achieve this, simulations were conducted to determine the optimal routing protocols and examine the effects of node distributions and mobility models on network performance. The goal was achieved with simulations involving Correlated Direction Model, Cauchy Flight Model, and Human Mobility Model, along with Uniform, Gauss, and Power Law node distributions, and Epidemic, Spray & Wait, and Probabilistic Flooding routing protocols. According to the results, the Human Mobility Model stood out with low data exchange amount and high-performance stability. The Correlated Direction Model demonstrated superior performance in covering large areas and provided the most efficient results when combined with the Probabilistic Flooding routing protocol. The Cauchy Flight Model showed high performance in some scenarios but also exhibited instability risks.