Serebral görme bozukluğu olan çocuklarda görme fonksiyonu ve radyolojik bulguların ilişkisi: Manyetik rezonans özgün skorlaması ile klinik korelasyon mümkün olabilir mi?
The relationship between visual function and radiological findings in children with cerebral visual impairment: Is clinical correlation possible with magnetic resonance specific scoring?
  1. Tez No: 888806
  2. Yazar: ESMA YÜZÜGÜLDÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HANDE TAYLAN ŞEKEROĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Çalışmamızda serebral görme bozukluğu (cerebral visual impairment, (CVI)) olan çocuklarda görme fonksiyonunun değerlendirilmesi, bu hastaların kranial manyetik rezonans taramalarında yarı kantitatif bir kodlama şablonu kullanarak görme fonksiyonu ile olası korelasyonunun araştırılması, ve tüm bu verilerin serebral görme bozukluğu olmayan çocuklardakiler ile karşılaştırılması amaçlandı. Çalışmaya Hacettepe Üniversitesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Şaşılık Birimi'nde takip edilen ve kranial manyetik rezonans görüntülemesi (MRG) olan 42 serebral görme bozukluğu olan hasta ile 40 kontrol grubu dahil edildi. Hastaların kranial MRG inceleme verileri, Hacettepe Üniversitesi Radyoloji Anabilim Dalı'nda görevli iki hekim tarafından görsel değerlendirmenin sonucuna kör olarak kaydedildi ve standart bir radyolojik şablona göre puanladı. Grupların demografik verileri, oftalmolojik bulguları ve nörogelişimsel bozuklukları karşılaştırıldı ve MRG skorları ile ilişkisi değerlendirildi. Veriler SPSS (Armonk, NY: IBM Corp.) programı ile analiz edildi. Çalışmamızın sonucunda konjenital CVI'lı çocuklarda beyin taramalarında lezyonların tüm bölgelerde yayıldığı görüldü. CVI'lı çocuklarda disk solukluğu ile talamus skoru, göz hareket kısıtlılığı ile beyin sapı etkilenmesi arasında korelasyon bulundu. EDGK ile bazal gangliyon etkilenmesi, talamus skoru, hemisferik skor, total MRG skoru, subkortikal skor arasında korelasyon bulundu. Kontrast duyarlılık testi ile total MRG skoru, subkortikal skor arasında korelasyon bulundu. Görme bozukluklarının MRG skorları ile ilişkili olmasının, tanısı zor olan ve multidisipliner yaklaşım gerektiren bu çocuklarda bizi tanıya yaklaştıracağı ve bize erken rehabilitasyon şansı sağlayacağı düşünüldü.
Özet (Çeviri)
Our study aimed to evaluate visual function in children with cerebral visual impairment (CVI), to investigate the possible correlation of CVI with visual function using a semi-quantitative coding template on cranial magnetic resonance scans of these patients, and to compare these data with those of children without CVI. The study included 42 patients with cerebral visual impairment who were followed up at the Strabismus Unit of Hacettepe University Department of Ophthalmology and had cranial magnetic resonance imaging (MRI) and 40 controls. Cranial MRI examination data of the patients were recorded blinded to the outcome of the visual assessment by two physicians from the Hacettepe University Department of Radiology and scored according to a standard radiologic template. Demographic data, ophthalmologic findings, and neurodevelopmental disorders of the groups were compared, and the relationship with MRI scores was evaluated. Data were analyzed with SPSS (Armonk, NY: IBM Corp.) software. As a result of our study, brain scans in children with congenital CVI showed that lesions were distributed in all regions. There was a correlation between disc pallor and thalamus score, eye movement limitation, and brainstem involvement in children with CVI. There was a correlation between BCVA and basal ganglia involvement, thalamus score, hemispheric score, total MRI score, and subcortical score. The contrast sensitivity test correlated with the total MRI and subcortical scores. It was thought that the correlation of visual disturbances with MRI scores would bring us closer to the diagnosis and provide us with the chance of early rehabilitation in these children whose diagnosis is complex and requires a multidisciplinary approach.