The 'Modern Doctor' in the Late Ottoman Empire: Dr. Ibrahim of the Hamidiye Etfal Hospital
Geç Osmanlı Döneminde 'Modern Doktor:' Hamidiye Etfal Hastanesi'nin Kurucusu Dr. İbrahim Bey
- Tez No: 888832
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAŞAR TOLGA CORA, DR. ÖĞR. ÜYESİ AKİF ERCİHAN YERLİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyografi, Tarih, Biography, History
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
Bu tez, Osmanlı tıp tarihinin genellikle göz ardı edilen önemli bir şahsiyeti, Hamidiye Etfal Hastanesi'nin kurucu başhekimi ve Sultan Abdülhamid II'nin özel doktorlarından olan Dr. İbrahim Bey'i (1861-1923?) araştırmaktadır. Tez, Dr. İbrahim Bey'in daha önce çevirilmemiş günlüklerine (1910'a kadar), dergi ve gazete yazılarına ve ilgili arşiv belgelerine odaklanarak kariyerindeki krizleri nasıl kendi lehine çevirip fırsatları değerlendirdiğini ve bunun için uyguladığı stratejileri inceler. Bu araştırmanın üç ana amacı vardır. İlk olarak, profesyonel bir doktorun tıp dünyasındaki ve piyasasındaki konumunu sağlamlaştırmak için kullandığı taktikleri araştırır. Dr. İbrahim Bey, aldığı eğitimini ve yazdığı makale ve raporlarını halka ve otoritelere göstermeyi başararak kariyerinde yükseliş elde eder. İkinci olarak bu tez, Dr. İbrahim Bey'in tıp tarihiyle ilgili makalelerini inceler ve bu makalelerin modern Türkiye'nin tıp tarihi yazımını nasıl etkilediğini gösterir. Üçüncüsü, dönemin düşünce yapılarına ve Dr. İbrahim Bey'e odaklanarak bu araştırma, 19. yüzyıl sonu 20. yüzyıl başlarında yavaş yavaş şekillenmekte olan“modern doktor”kavramının ne olduğunu inceler.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates Dr. İbrahim Bey (1861-1923?), the founding chief physician of the Hamidiye Etfal Hospital and a private physician of Sultan Abdülhamid II (r. 1876-1909; d.1918), a prominent figure often overlooked in Ottoman medical history. The thesis focuses on Dr. İbrahim Bey's previously untranslated diaries (up-to 1910), articles in journals and the relevant archival documents to illustrate his career trajectory, which includes periods of challenge and opportunity. There are three main aims of this research. Firstly, it explores the strategies used by a professional doctor to secure his position in the medical market and influence the medical and political authorities. Dr. İbrahim Bey achieves positions in his career by advertising his expertise, publications, and medical reports. Secondly, it aims to illustrate Dr. İbrahim Bey's articles on history of medicine and how these articles further influenced the writing history of medicine in Turkey. Thirdly, by investigating the era's intellectual mindsets and Dr. İbrahim Bey's case, this research explores what was the concept of“modern doctor”in the late Ottoman Empire.