Yatırımcı ilişkilerinde en iyi uygulamalar: BIST 30 şirketleri ve ftse30 şirketlerinin yatırımcı ilişkileri uygulamaları kapsamında karşılaştırmalı analizi
Best practices in investor relations: A comparative analysis of bist30 companies and FTSE30 companies in terms of investor relations practices
  1. Tez No: 888835
  2. Yazar: GÖRKEM ÖZKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH TEMİZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Yatırımcı ilişkileri; bir şirket ile yatırımcıları arasında etkili iletişim sağlamak, şeffaflığı teşvik etmek, yatırımcı güveni oluşturmak ve mevzuata uygunluğu sağlamak için finans, iletişim ve uyumluluğu birleştiren stratejik bir işlevdir. Bu çalışmanın amacı, yatırımcı ilişkileri fonksiyonlarını geliştirmeyi amaçlayan şirketler için öneriler sunmaktadır. Yatırımcı ilişkilerinin fonksiyonlarını geliştirmeyi amaçlayarak; finansal olarak daha istikrarlı ve etkin olmasına katkıda bulunmayı hedeflemiştir. Bu çalışmanın içeriğinde yer alan gelişmiş ve gelişmekte olan iki farklı piyasa koşullarında, şirketlerin yatırımcı ilişkilerinin, teze konu olan şirketlerin finansal hedefleri doğrultusunda, en etkin ve faydalı uygulamalarını karşılaştırmayı amaçlamıştır. Çalışma, Borsa İstanbul ve Londra Menkul Kıymetler Borsası'nda işlem gören toplam 60 şirket üzerinde yapılmıştır. Araştırmaya konu olmuş şirketlerin internet siteleri içerikleri, finansal sonuç açıklama kriterleri ve faaliyet raporları incelenirken TÜYİD tarafından hazırlanan skor kart değerlendirme soruları kullanılmıştır. Çalışma sonucu elde edilen bulgular; bir yandan şeffaflık, tutarlılık ve hesap verilebilirlik gibi temel ilkelerin evrensel olarak değer gördüğünü ortaya koyarken, diğer yandan yatırımcı ilişkileri en iyi uygulamalarının hayata geçirilmesinde; piyasa gelişmişliği, düzenleyici taraf gereklilikleri gibi unsurlara bağlı olarak önemli düzeyde farklılık gösterdiğini ortaya koymaktadır. Londra Menkul Kıymetler Borsası şirketleri, içerikte bahsedilen yatırımcı ilişkileri uygulamalarına, karşılaştırma dahilindeki şirketlerin uygulamalarına nazaran daha fazla önem göstererek, uyum profilinin daha etkin olduğu sonucu saptanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Investor relations is a strategic function that combines finance, communications and compliance to ensure effective communication between a company and its investors, promote transparency, build investor confidence and ensure regulatory compliance. The purpose of this study is to provide recommendations for companies seeking to improve their investor relations functions. By aiming to improve the functions of investor relations; it aims to contribute to making it more financially stable and effective. This study aims to compare the most effective and beneficial practices of investor relations of companies in two different developed and developing market conditions in line with the financial objectives of the companies that are the subject of the thesis. The study was conducted on a total of 60 companies traded on Borsa Istanbul and London Stock Exchange. While analysing the content of the websites, financial result disclosure criteria and annual reports of the companies subject to the study, scorecard evaluation questions prepared by TUYID were used. The findings of the study reveal that while basic principles such as transparency, consistency and accountability are universally valued, the implementation of investor relations best practices varies significantly depending on factors such as market development and regulatory requirements. It is concluded that the London Stock Exchange companies have a more effective compliance profile, with more emphasis on the investor relations practices mentioned in the content than the practices of the companies in the comparison.