Şirketlerin BİST 25 sürdürülebilirlik endeksine girmesinin hisse senetlerine etkisi
The effects of companies inclusion in the BİST 25 sustainablity index on stocks
  1. Tez No: 888834
  2. Yazar: GÖKHAN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL ALTINIRMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Üretim, ekonominin temelidir ve şirketler kâr amacıyla doğal kaynakları kullanarak üretim yapmaktadır. Ancak, doğal kaynakların sınırsız olmadığı ve gelecek nesillerin düşünülmesi gerektiği anlaşılmıştır. Bu farkındalık, şirketlerin sürdürülebilirlik çalışmalarına yönelmesine ve doğal kaynakları koruma zorunluluğuna yol açmıştır. Sürdürülebilirlik kavramının benimsenmesi, uluslararası çerçevelerin belirlenmesine ve ESG standartlarının oluşmasına neden olmuştur. Şirketlerin ESG standartlarına uyması için borsalarda sürdürülebilirlik endeksleri oluşturulmuştur. Çalışmamızda, BİST 25 Sürdürülebilirlik Endeksine dahil olmanın şirketlerin hisse fiyatlarına etkisi incelenmiştir. 2021 son çeyrekten 2023 son çeyreğe kadar 13 şirketin 9 çeyreklik finansal verileri kullanılarak panel veri analizi yapılmıştır. Hisse senedi fiyatları bağımlı, ROA, ROE, Net Kar Marjı, F/K oranı, Tobin's q ve Enflasyon oranı bağımsız değişken olarak kullanılmıştır. Hem sabit etkiler hem de tesadüfi etkiler modeli test edilmiştir. Sonuçlar, her iki modelde de endekse girmenin hisse senetlerine pozitif etkisi olduğunu göstermiştir. Hausman testine göre tesadüfi etkiler modeli daha anlamlı bulunmuştur. Bu çalışma, BİST 25 Sürdürülebilirlik Endeksine girmenin şirketlerin finansal performansı üzerinde pozitif etkisi olduğunu ve sürdürülebilirlik çalışmalarının önemini vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Production is the basis of economy and companies produce using natural resources for profit. However it has been understood that natural resources are not unlimited and future generations should be considered. This awareness led companies to turn to sustainability efforts and to the obligation to conserve natural resources. The adoption of the concept of sustainability has led to the identification of international frameworks and the creation of ESG standards. Sustainability indices have been created in the exchanges to ensure that companies comply with the ESG standards. In our study, the effect of being included in the BIST 25 Sustainability Index on the share prices of the companies was investigated. Panel data analysis was performed using 13 companies' 9 quarter financial data from the last quarter of 2021 to the last quarter of 2023 . Stock prices were used as the dependent variable ; ROA , ROE , net profit margin , F/K ratio, Tobin's q and inflation rate as the independent variable .Both the model of constant effects abd incidental effects have been tested. The results showed a positive effect of entering the index in both models. According to the Hausman test , the model of incidental effects was found to be more meaningful. This study highligted the positive impact of entering BIST 25 Sustainability Index on the financial performance of companies and the importance of sustainability efforts.