On disjunctive case realization in Eastern Kabardian
Doğu Kabardey dilinde ayırıcı hal gerçekleşmesi üzerine
  1. Tez No: 888839
  2. Yazar: KYLE JAY MEPPELINK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER FARUK DEMİROK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dilbilim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu tezde Kabardey dilindeki hal değerlendirme ve hal gerçekleşme modelleri belgelenip analiz edilmektedir. Kabardey dilindeki tipik hal hizalama modeli, geçişlilerin öznelerini ayırıp geçişsizlerin öznelerini ve geçişlilerin nesnelerini işaretler. Dolayısıyla Kabardey dilinin Bağımlı Hal Kuramı varsayımları altında yukarıya bağımlı hal olarak analiz edilen ergatif hal sergilediği savunulmaktadır. Ayrıca Kabardey dili, dilde ergatif hal olarak tanımlanan özel hal işaretleyicisinin bazı geçişli fiillerin nesnelerinde görüldüğü ters bir örüntü de sergilediği gösterilmektedir. Bu fiillerin, tamamlayıcılarına fiile bağlı hal atfettiğini, bunun da ergatif ile aynı biçime sahip olduğu ileri sürülmektedir. Ettirgen yapılarındaki öngörüleri test ederek, bu tür ayırıcı hal gerçekleşmelerinin Bağımlı Hal Kuramı kapsamında tamamen tahmin edilebilir oldukları gösterilmektedir. Ayrıca Kabardey dilindeki hal eki olmayan isimlerin, belirli ortamlarda sözdizim sonrası uygulanan bir baş-silme kuralının sonucu olduğu da savunulmaktadır. Genel olarak tez, hal eki atamasının eşzamanlı olarak yapılmadığı, ancak atanan halin doğasına göre belirlenen adımlarla gerçekleştirildiği fikrine daha fazla destek sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, I document and analyze case valuation and case realization patterns in Kabardian. The typical case alignment pattern in Kabardian singles out subjects of transitives, marking subjects of intransitives and objects of transitives alike. Hence, I argue that Kabardian exhibits ergative case, analyzed as upward dependent case under the assumptions of Dependent Case Theory. Furthermore, Kabardian exhibits an inverse pattern where the special case marker that is identified as the ergative case in the language appears on objects of some transitive verbs. I argue that these verbs assign a lexical case to their complement, which happens to be syncretic with ergative. I show that this type of disjunctive case realization is fully predicted under Dependent Case Theory, further testing the predictions in causativization structures. I additionally show that caseless nouns in Kabardian are a result of an obliteration rule that applies post-syntactically in specific environments. Overall, the thesis brings further support to the idea that the case calculus is not performed contemporaneously, yet in steps determined by the nature of the case being assigned.