A multiple-case study on peer mentoring across different contexts: Higher education students' experiences and engagement
Farklı bağlamlarda akran mentorluğu üzerine çoklu vaka çalışması: Yükseköğretim öğrencilerinin deneyimleri ve katılımı
  1. Tez No: 888840
  2. Yazar: EBRUNUR ARKUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUTLU ŞEN AKBULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
Bu çoklu vaka çalışması, çevrimiçi, hibrit ve yüz yüze bağlamlarda uygulanan akran danışmanlığı programının yükseköğretim öğrencilerinin üniversiteye katılımını nasıl kolaylaştırdığını, ayrıca programın içeriği ve bağlamına ilişkin deneyimlerini araştırmayı amaçlamıştır. Bu akran danışmanlığı programında yedi akran rehber ve on akran öğrenci on hafta boyunca haftada bir kez bir araya gelmiştir. Bu toplantılar sırasında katılımcılar, YÖBÖ çerçevesine dayanan ve katılımı artırmak için tasarlanmış farklı etkinlikler tamamlamışlardır. Programdan önce, tüm katılımcılarla program öncesi katılımlarını araştırmak için bireysel ön görüşmeler yapılmıştır. Program sırasında (beşinci haftada) ve sonrasında akran rehberler ve akran öğrencilerle ayrı ayrı odak grup görüşmeleri yapılmıştır. Bu çalışmada katılımcılar, bu akran danışmanlığı programı sayesinde işbirliği becerilerinin desteklendiğini, kampüs etkinliklerine daha fazla katıldıklarını ve üniversite olanaklarından daha fazla haberdar olduklarını ve bunları kullandıklarını bildirmişlerdir. Programın içeriğiyle ilgili, ilk olarak işbirliği gibi beceriler kazanmalarına yardımcı olan rol yapma etkinliklerinin, ikinci olarak da kendilerine uygulanabilir bilgiler sağlayan üniversite etkinlikleri ve kampüs olanaklarının tartışıldığı etkinliklerin verimli olduğunu bildirmişlerdir. Programın bağlamı ile ilgili, sonuçlar hibrit akran danışmanlığı programının hem çevrimiçi hem de yüz yüze bağlamların avantajlarına sahip olduğunu göstermiştir. Katılımcılar, yüz yüze bağlamın sağladığı iletişim kolaylığı ve güçlü etkileşimden yararlanırken, çevrimiçi bağlamın sunduğu zaman ve mekan esnekliğinden faydalanabildiklerini paylaşmışlardır.
Özet (Çeviri)
This multiple-embedded case study aimed to explore how participation in peer mentoring programs implemented in online, hybrid, and face-to-face contexts facilitated higher education students' engagement and their experiences related to the content and context of the program. In this peer mentoring program, seven mentors and ten mentees met once a week for ten weeks. During these meetings, they participated in different activities based on the The National Survey of Student Engagement (NSSE) framework, which were designed to facilitate engagement. Before the program, individual pre-interviews were conducted with all participants to explore their engagement. During and after the program, separate focus group interviews were conducted with mentors and mentees. Participants reported that through this program, their collaboration skills were supported, they were more involved in campus activities, and they were more aware of and used university facilities. Regarding the content of the program, participants reported that the role- play activities that helped them gain skills such as collaboration and the activities where they discussed university activities and campus facilities that provided them with applicable insights were highly beneficial. Concerning the context of the program, the findings indicated that the participants favored the hybrid peer mentoring program since it had the advantages of both online and face-to-face contexts. Participants shared that they were able to benefit from the flexibility of time and space offered by the online context, while taking advantage of the ease of communication and strong interaction provided by face-to-face context.