The impact of 2023 Kahramanmaraş earthquakes on earthquake insurance policy sales
2023 Kahramanmaraş depremlerinin deprem sigorta poliçesi satışına etkisi
  1. Tez No: 888846
  2. Yazar: GİZEM YENER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BELGİN ARISAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
6 Şubat 2023 tarihinde Türkiye, Kahramanmaraş'ta aynı gün kısa aralıklarla meydana gelen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki iki yıkıcı depremle sarsıldı. Deprem ile deprem sigortası poliçesi satın alma talebi ve isteği arasındaki ilişkiyi ortaya koyan çeşitli araştırmalar yapılmış olmasına rağmen, depremlerin deprem sigortası poliçe satışları üzerindeki etkisi konusunda araştırmalar yetersiz kalmaktadır. Ayrıca, literatür çoğunlukla ev sahiplerinin deprem sigortası poliçesi alımlarına odaklanmakta ve işletmelerin satın alma davranışlarına, ev sahiplerininki kadar ilgi göstermemektedir. Literatürdeki boşlukları gidermek için bu çalışma, 2023 Kahramanmaraş depremlerinden 3 ay, 6 ay ve 12 ay öncesi ve sonrası için, ev sahipleri ve işyerleri için toplam deprem sigortası poliçe satışlarını incelemekte ve Kahramanmaraş depremlerinin deprem sigortası poliçe satışları üzerindeki etkisini araştırmaktadır. Sonuçlar, depremlerin konut sahiplerine yapılan deprem sigortası satışları üzerinde önemli bir etkisi olduğunu göstermektedir. Kahramanmaraş depremlerinin olumlu etkisi, firma bazlı ikincil verilere dayalı olarak ise 3 aylık ve 12 aylık zaman aralığı karşılaştırmalarında ortaya çıkmaktadır. Kahramanmaraş depremlerinin işyerleri için deprem poliçesi satışlarına etkisi ise istatistiksel olarak saptanamamıştır. Araştırmamız, hem literatüre hem de firmalara böyle bir doğal tehlike karşısında doğru süreç yönetiminin sağlanması konusunda önemli bilgiler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
On February 6, 2023, Türkiye was hit by two devastating earthquakes in Kahramanmaraş with magnitude 7.7 and 7.6 that occurred at short intervals on the same day. Despite several researches have been made revealing the relation between the earthquake and demand and willingness to purchase an earthquake insurance policy, the impact of the earthquakes on the earthquake insurance policy sales remains inadequate. Moreover, the literature mostly focuses on homeowners' purchases of earthquake insurance policies and does not pay as much attention to the buying behavior of businesses. To address these gaps in the literature, this paper examines the total earthquake insurance policy sales for homeowners and businesses for the periods of 3-month, 6-month and 12-month before and after the 2023 Kahramanmaraş earthquakes and investigates the impact of Kahramanmaraş earthquakes on the earthquake insurance policy sales. The results indicate that the earthquakes have a significant impact on the earthquake insurance sales to homeowners. The positive impact of the Kahramanmaraş earthquakes is found for the 3-month and 12-month time interval comparisons based on a firm-based secondary data. On the other hand, the results indicate that the impact of the Kahramanmaraş earthquakes on earthquake insurance policy sales for businesses is not statistically significant. Our research provides valuable insights to literature as well as the insurance firms by ensuring the right crisis management in the face of such a natural hazard.