The dialectics of seeing Chinese urban modernity: A study of rickshaws in Beijing and Shanghai
Çin kentsel modernitesini görmenin diyalektiği: Beijing ve Shanghai'daki çekçekler üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 888850
  2. Yazar: ALPER YAVUZ CORTOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BARRY DAVİD STOCKER, DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEB HALE EROĞLU SAĞER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Felsefe, Tarih, Eastern Linguistics and Literature, Philosophy, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 302
Özet
Yaygın bir modern kentsel ulaşım teknolojisi ve popüler bir edebi imge olan çekçeklerin ifade ettiği Çin kentsel modernitesinin dinamikleri tarafından yaratılan antinomiler üzerinden, bu dinamikleri tahlil etmek mevcut tezin başat gayesini teşkil etmektedir. Bu uğurda, tez beşli münkasıma tâbi tutulmuştur. Birinci kısım, Benjamin'in sanat ve kültür tarihi üzerine fikirlerini incelemektedir. Benjamin'in icra ettiği biçimde kültür tarihi zanaati, homojen ve boş zaman tahayyülüne dayanan lineer, progresif anlatılara karşı çıkmakta, edebi montaj tekniği ile yeniden kurulan bir mübazere bağlamında tecemmu eden tarihsel parçaların vesilesiyle şok etkisi yaratarak tarihsel devamlılık algısını kırmayı amaçlamaktadır. İkinci kısımda, kent çalışması üzerine kuramsal bir yaklaşım geliştirilmektedir. Benjamin'in kültür tarihi tahayyülü ile Calvino'nun“Görünmez Şehirler”romanına binaen, üç farklı görünmezlik mânası izah edilmiştir: kentsel alanın maddi morfolojisinde cismanileşen kültürel tahayyül, mevzubahis şehrin arka planında bulunan mukayese eşi ve mevcutta varolan şehrin mâzisi. Üçüncü kısımda kentsel modernite mefhumu, Çin tarihi bağlamında müzakere edilip, Beijing ve Shaghai'in geçirdikleri alakalı dönüşümler mukayeseli biçimde tahlil edilmiştir. Son bölümde çekçekler, Çin kentsel modernitesinin antinomilerinin maddi tecessümü ve kültürel ifadesi olarak incelenmiştir. Üç antinomi detaylı biçimde ele alınmıştır: modernite ve arkaizm, yerellik ve ecnebilik, ulvilik ve nefsilik. Beşinci kısım ile çalışma sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this thesis is to examine the historical dynamics of Chinese urban modernity through the antinomies thus generated with a focus on rickshaws, which as a popular modern technology of urban transportation and a popular image of modern literature expressed them. The thesis consists of five chapters. In the first chapter, Benjamin's views on art and cultural history are examined. Benjamin's practice of cultural history opposes linear, progressive narratives based upon the temporal scheme of homogeneous empty space and aims to disrupt the sense of historical continuum through a shock effect produced in a reconstructed context in which historical fragments are juxtaposed by the technique of literary montage. In the second chapter, a theoretical approach towards examining cities is developed. Three senses of invisibility are distinguished: the cultural imagination embodied in the material morphology of the urban landscape, the counterpart of comparison in the background of the city under focus, and the historical background of the present existence of the city. In the third chapter, the concept of urban modernity in the context of Chinese history is discussed and the relevant transformations of Beijing and Shanghai are comparatively examined. Finally, rickshaws as the material embodiments and cultural expressions of the antinomies of Chinese urban modernity are analysed. Three antinomies are examined in detail: Modernity and archaicity, nativity and foreignness, sanctity and profanity. The fifth chapter concludes the thesis.