Complaints and disclosures of sexual violence at universities in Turkey
Türkiye'deki üniversitelerde cinsel şiddet şikayetleri ve ifşaları
- Tez No: 888853
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAYGUN GÖKARIKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Bu tez, kurtulanların deneyimlerine odaklanarak Türkiye'deki üniversitelerde cinsel şiddete ilişkin şikâyet ve ifşa mekanizmalarını araştırmaktadır. İlişkisel bir şiddet anlayışını benimseyen ve şiddeti bir süreklilik olarak kavramsallaştıran tez, şikâyet süreçlerinin prosedürel belirsizlik ve standartlaşma eksikliğinden kaynaklanan tükendiricilik, zamansal sınırlamalar ve esnek tanımlar nedeniyle cezasızlığın rutinleşmesi ve kurumsal duyarsızlık gibi yollarla kurtulanlar için şiddeti kurumsal olarak nasıl yeniden ürettiğini gösterir. Ardından, farklı ifşa pratiklerini feminist kolektif eylemler ve dayanışma çağrıları olarak ele alıp bu pratiklerin nasıl dijital, söylemsel ve mekânsal düzlemlerde karşı kamular yarattığını tartışmakla beraber ifşa mekanizmasının dezavantajlarını damgalama, mağduru suçlama, sosyal dışlanma ve cinsel şiddetin normalleştirilmesi üzerinden inceler. Ayrıca, bireylerin çoklu ve değişken özne konumlarına odaklanırken, şikâyet ve ifşa süreçleri sırasında ve sonrasında kurtulanlar ve diğer taraflar için öznelliğin oluşumunu tartışır. Tez, son olarak, dayanışma meselesine odaklanarak, kurtulanların dayanışma ağlarıyla kurdukları ilişkiyi, bu ilişki üzerinden kendi öznelliklerini nasıl oluşturduklarını ve bu dayanışmanın kırılgan taraflarını ve çıkmazlarını araştırır. Böylece bu tez, şikâyet ve ifşa süreçleri arasında bir bağlantı kurmayı ve Türkiye'deki akademik ortamlar bağlamında her ikisinin de derinlemesine bir incelemesini yaparak literatürdeki boşluğu gidermeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis revolves around the mechanisms of complaints and disclosures of sexual violence at universities in Turkey by focusing on the experiences of survivors. Adopting a relational understanding of violence and conceptualizing it as a continuum, it first unpacks how complaint processes operate to enable the institutional reproduction of violence for survivors through exhaustion driven by procedural ambiguity and lack of standardization; routinization of impunity due to temporal limitations and flexible definitions; and institutional insensitivity. It then introduces different practices of disclosures as both feminist collective actions and calls for solidarity among survivors while arguing that these practices create counterpublics at digital, discursive, and spatial levels. This thesis also examines the setbacks of disclosure mechanisms, including stigmatization, victim-blaming, social ostracism, and the normalization of sexual violence. It also focuses on the (trans)formation of subjectivity for survivors and other parties during and after the complaint and disclosure processes while revealing the multiple and shifting subject positions individuals hold. It concludes with a focus on solidarity, exploring how survivors engage with and constitute themselves in relation to solidarity networks as well as revealing the challenging aspects of these networks. In doing so, this thesis aims to create a link between complaints and disclosures and address the gap in the literature by providing an in-depth exploration of both in academic settings in Turkey.