A rescue team in the making: Negotiating time and knowledge against the expected Istanbul Earthquake
Bir arama-kurtarma ekibinin inşası: Beklenen büyük İstanbul Depremi'ne karşı zamanı ve bilgiyi müzakere etmek
- Tez No: 888852
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT KÜÇÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Sosyoloji, Anthropology, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu araştırma, resmi olarak tanınmak üzere akreditasyon eğitim sürecinde olan İstanbullu bir arama ve kurtarma ekibi üzerine etnografik bir incelemedir. Öncelikli amacı, Türkiye'de depremlerle ilgili akademik çalışmalara eleştirel bir katkıda bulunmaktır. Mevcut literatürde afet bilgisinin ağırlıklı olarak objektif bilimsel birikim olarak değerlendirilmesine karşıt, bu çalışma afet bağlamında teknokratik çözümcülüğü sorunsallaştırmaktadır. Müstakbel arama kurtarmacılar arasındaki gündelik etkileşimlerin, -aynı zamanda bu kişilerin deprem bekleyen İstanbul sakinleri olduğunu da göz önüne alırsak- katı bir uzman-afetzede ikiliğini aşan bir bilgi üretebileceğini vurgulamaktadır. İkinci olarak, bu çalışma, henüz gerçekleşmemiş afetlerin yönetimini ağırlıklı olarak risk ve gelecek perspektifleri üzerinden tartışan uluslararası afet literatürüne de naçizane bir katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Bu araştırma, geçmiş depremlerin ve İstanbul'da süregelen kentsel krizin, gelecek odaklı risk yönetimi ritüellerinin ve teknolojilerinin sınırlarını görünür kıldığını iddia etmektedir. Son olarak bu çalışma, risk yerine toplumsal hafıza üzerinden işlev kazanan başka bir olası afet yönetimi rasyonalitesine dikkat çekmeye çalışacaktır. Bu durum, Türkiye toplumunu deneyimlediği felaketleri mütemadiyen unutan bireyler olarak tasvir eden yaygın unutkanlık söyleminin ekip üyelerince oldukça içselleştirilmiş olmasında belirgin hale gelecektir.
Özet (Çeviri)
This thesis ethnographically explores an urban search and rescue (USAR) team in İstanbul, currently undergoing accreditation training for official recognition. It aims to critically engage with the existing literature on earthquakes in Turkey, which has so far revolved around technocratic solutionism, treating disaster knowledge as a product of neutral scientific accumulation. To offer another perspective, this work emphasizes how daily social interactions among (prospective) disaster professionals -who are also potential survivors in Istanbul's seismic riskscape- can generate an emergent disaster knowledge that exceeds a strict expert-victim polarity. Secondly, this work makes a humble contribution to the broader literature on impending emergencies, which dominantly dwells on the frameworks of risk and futurity to explain the governance of anticipated emergencies. It explores the limits of anticipatory logics in ensuring people's continued enrollment in risk mitigating behavior, in a context that is laden with the social trauma of recurrent devastating earthquakes, and an ongoing urban crisis which inhibits residents' capacities to take anticipatory action. This thesis will conclude by suggesting another possible disaster governance mechanism that pertains to social memory rather than risk. This rationale co-opts the prevalent discourses of forgetfulness that portray Turkish society as chronically amnesiac, in order to redistribute blame and responsibility in the context of recurrent disasters.