Nietzsche felsefesinde değerler, din ve zaman
Values, religion and time in nietzsche's philosophy
- Tez No: 888866
- Danışmanlar: PROF. DR. SEBAHATTİN ÇEVİKBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu tezin amacı, Friedrich Nietzsche'nin felsefesinde değerler, din ve zaman kavramlarının nasıl işlendiğini ve birbirleriyle olan ilişkilerini incelemektir. Nietzsche'nin, Batı düşüncesinde hakim olan metafiziksel değer yargılarına, Hristiyan ahlakına ve diğer dinlere yönelik eleştirileri, onun“değerlerin yeniden değerlendirilmesi”fikri etrafında şekillenmektedir. Bu bağlamda tez, Nietzsche'nin değerleri nasıl eleştirdiği ve bu eleştirilerin onun din anlayışıyla nasıl iç içe geçtiğini detaylı bir şekilde analiz eder.“Değerlerin yeniden değerlendirilmesi”fikrinde“ebedi dönüş”doktrini merkezi bir role sahiptir. Nietzsche'nin değer, din ve zaman üzerine düşüncelerinin günümüz felsefesi ve kültürel eleştiriler üzerindeki etkileri de tezde irdelenir. Özellikle, modern toplumların din ve değerler konusundaki tutumlarının eleştirel bir perspektiften değerlendirilmesi, Nietzsche'nin felsefesinin süregelen önemini vurgular.
Özet (Çeviri)
The objective of this thesis is to explore how concepts such as values, religion, and time are treated within Friedrich Nietzsche's philosophy, and their interrelations. Nietzsche's critique of the metaphysical value judgments prevalent in Western thought, Christian morality, and other religions, is centered around the idea of“revaluation of values.”In this context, the thesis analyzes in detail how Nietzsche critiques values and how these critiques intertwine with his understanding of religion. The doctrine of“eternal recurrence”plays a central role in the idea of the“revaluation of values.”The thesis also examines the impact of Nietzsche's thoughts on values, religion, and time on contemporary philosophy and cultural criticism. Particularly, the critical evaluation of modern societies' attitudes towards religion and values highlights the ongoing significance of Nietzsche's philosophy.