Türkı̇ye'de bilgisayar ortamında bireye uyarlanmış test (BOBUT) çalışmaları: Sı̇stematı̇k bir derleme
Computerized adaptive testing (CAT) studies in Turkey: A systematic review
  1. Tez No: 888870
  2. Yazar: RUMEYSA EKİZ KUZUCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDAT ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu araştırma, Türkiye'de Bilgisayar Ortamında Bireye Uyarlanmış Test (BOBUT) konulu çalışmaları sistematik bir şekilde derleyerek, bu alandaki mevcut durumu analiz etmeyi amaçlamaktadır. Çalışma, Türkiye'de yapılan BOBUT çalışmalarının hangi yıllarda yoğunlaştığını, hangi tekniklerin kullanıldığını, çalışmaların yayın türlerini, örneklem çeşitliliğini ve diğer metodolojik özelliklerini incelemektedir. Araştırma kapsamında, literatürde yer alan BOBUT çalışmaları belirli kriterlere göre seçilerek analiz edilmiştir. Çalışmalarda en yaygın kullanılan BOBUT türleri, madde seçim ve yetenek kestirim yöntemleri, test başlatma ve sonlandırma kuralları gibi teknik detaylar ele alınmıştır. Ayrıca, BOBUT'un sağladığı avantajlar ve sınırlılıklar da kapsamlı bir şekilde değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular, Türkiye'de BOBUT konulu araştırmaların son yıllarda artış gösterdiğini ve yapılan çalışmaların büyük bir kısmının eğitim alanında yoğunlaştığını ortaya koymaktadır. Çalışmalarda en yaygın kullanılan madde seçim yöntemi olarak Maksimum Fisher Bilgisi (MFI), yetenek kestirim yöntemi olarak Expected A Posteriori (EAP), test başlatma kuralı olarak nötr teta başlangıcı ve test sonlandırma kuralı olarak standart hata eşik değeri yöntemleri öne çıkmaktadır. Ayrıca, çalışmaların çok büyük bir kısmında madde kestirim yöntemi hakkında bilgi verilmemiş, içerik dengeleme ve madde kullanım sıklığı kontrolü çok az çalışmada yapılmıştır. Sonuç olarak, bu derleme çalışması, Türkiye'de BOBUT konulu araştırmaların mevcut durumunu özetlemekte ve bu alandaki bilgi birikimini derinleştirmektedir. Elde edilen veriler, gelecekte yapılacak araştırmalara yön göstermesi ve BOBUT yönteminin daha etkin kullanılmasına katkı sağlaması açısından önemli bir kaynak oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to systematically compile and analyze the current state of research on Computerized Adaptive Testing (CAT) in Turkey. The study examines the years in which CAT research in Turkey has concentrated, the techniques used, the types of publications, sample diversity, and other methodological characteristics. Within the scope of the research, CAT studies in the literature were selected and analyzed based on specific criteria. The most commonly used types of CAT, item selection and ability estimation methods, test initiation and termination rules, and other technical details were examined. Additionally, the advantages and limitations of CAT were comprehensively evaluated. The findings reveal that there has been an increase in CAT research in Turkey in recent years, with the majority of studies concentrated in the field of education. The most commonly used item selection method is Maximum Fisher Information (MFI), the ability estimation method is Expected A Posteriori (EAP), the test initiation rule is the neutral theta starting point, and the test termination rule is the standard error threshold. Furthermore, a significant portion of the studies lacked information on item calibration methods, and content balancing and item usage frequency control were addressed in very few studies. In conclusion, this review summarizes the current state of CAT research in Turkey, deepening the knowledge base in this field. The data obtained provide valuable insights for future research and contribute to the more effective use of CAT methods.