Uzun kodlamayan RNA H19'un kronik Miyeloid lösemi hastalarında ekspresyon profili
Expression profile of long non-coding RNA H19 in chronic Myeloid leukemia patients
  1. Tez No: 888930
  2. Yazar: KADİR SİNAN ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMA FİNCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Lösemi her yaşta ortaya çıkabilen, kanda ve kemik iliğinde üretilen lökositlerin sayılarının artması ile ortaya çıkan yaşamı tehdit eden bir hastalıktır. Erişkin bireylerde görülen lösemilerin yaklaşık %15'i Kronik Miyeloid Lösemi (KML) oluşturmaktadır. KML üzerine yapılan araştırmalar hastalığın morfolojisi ve kliniği üzerinde yoğunlaşmıştır. Son yıllardaki çalışmalarda, tüm genom ve fonksiyonel analiz işlemleri sonucunda binlerce genin düzenleyici role sahip protein kodlamayan RNA içerdiği belirlenmiştir. Uzun kodlanmayan RNA'lar (LncRNA) farklılaşma ve gelişim süreçlerinde ifade edilmektedir. Birçok patolojik durumda LncRNA'larda meydana gelen değişimler sonucunda lncRNA'ların terapötik bir hedef olmanın yanında bir biyolojik belirteç olarak düşünülmektedir. LncRNA H19, kanserdeki biyolojik rolü, hücre proliferasyonu, apoptoz ve metastaz ile ilişkilendirilmiştir. Bu nedenle, KML hastalarında LncRNA H19'un ifadesinin hastalık teşhisi ve hastalığın ilerlemesinin durdurulması için potansiyel bir biyobelirteç olarak kullanılabileceği düşüncesi ile bu araştırma yapılmıştır. Dicle Üniversitesi Hematoloji Bölümü'nün KML tanısı koyduğu 72 yetişkin kadın ve erkek ile sağlıklı olarak nitelendirdiği ve kontrol grubu olarak kullanılan 64 kişinden kan örnekleri alınmıştır. Bu örneklerin RNA izolasyonu için gerekli olan kan miktarı için WBC sayıları kullanıldı. İzolasyon sürecinden sonra cDNA işlemi yapıldı. Daha sonra LncRNA H19 geninin ifadesi referans gen B2M kullanılarak Real Time PCR metoduyla değerlendirildi. KML tanısı konulan ve Bcr-Abl sonucu pozitif olan hastalarda Ct değerlerine bakılarak değerlendirilen H19 geninin ifadesinin yukarı yönde bir artış gösterdiği tespit edilmiştir. H19 gen ifadesi kontrol olarak kullanılan gruba göre 4,37 kat artış göstermiş ve istatistiksel verilere göre anlam ifade ettiği bulunmuştur (p-değeri: 0,414683). Kanserleşme sürecinde tümör oluşumunda rol alan LncRNA H19'un hücresel süreçlerde yer alması ve tümör baskılayıcı olarak işlev görmesinden dolayı bu çalışmanın kanser tedavisinde kullanılan terapötik hedeflere yeni katkılar sağlayacağını düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
Leukemia is a life-threatening disease that can occur at any age and is caused by an increase in the number of leukocytes produced in the blood and bone marrow. About 15% of leukemias seen in adults constitute Chronic Myeloid Leukemia (CML). Research on CML has focused on the morphology and clinic of the disease. In recent studies, it has been determined that thousands of genes contain non-protein-coding RNA with a regulatory role as a result of whole genome and functional analysis processes. Long non-coding RNAs (LncRNA) are expressed in differentiation and development processes. As a result of changes in LncRNAs in many pathological conditions, lncRNAs are considered as a biomarker as well as a therapeutic target. LncRNA H19 has been associated with its biological role in cancer, cell proliferation, apoptosis and metastasis. Therefore, this research was conducted with the thought that expression of LncRNA H19 in CML patients could be used as a potential biomarker for disease diagnosis and arresting disease progression. Blood samples were taken from 72 adult men and women diagnosed with CML by Dicle University Hematology Department and 64 people who were defined as healthy and used as control group. WBC counts were used for the amount of blood required for RNA isolation of these samples. It was done by cDNA processing after the isolation process. Then, expression of LncRNA H19 gene was evaluated by Real Time PCR method using housekeeping gene B2M. It was determined that the expression of the H19 gene, which was evaluated by looking at the Ct values in patients diagnosed with CML and with positive Bcr-Abl results, showed an upward increase. H19 gene expression increased 4.37 times compared to the control group and was found to be significant according to statistical data (p-value: 0.414683). We think that this study will provide new contributions to the therapeutic targets used in cancer treatment, since LncRNA H19, which plays a role in tumorigenesis in the cancerization process, is involved in cellular processes and functions as a tumor suppressor.