Sürat antrenman sıklığının sürate etkisi
Effect of speed training frequency on speed
  1. Tez No: 888932
  2. Yazar: SAMET TARIK KARAKULLUKÇUOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN AKMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Bu araştırma 10-11 yaş futbolcularda 8 hafta uygulanan sürat antrenmanlarının haftalık antrenman sıklığı açısından sürat performansına etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Yöntem: Çalışmaya Samsun Kadıköy spor futbol kulübü alt yapısında en az bir ila iki yıldır futbol oynamakta olan ve haftada en az üç kez antrenman yapan, yaş aralıkları 10-11 yaş olan toplam 36 erkek futbolcu gönüllü olarak katılım sağlamıştır. Sporcular tesadüfi yöntem ile 1. grup 18 sporcu ve 2. grup 18 sporcu olmak üzere iki ayrı gruba ayrılmıştır. Ön testlerin tamamlanmasından sonra 2.grupta yer alan, çalışmalara düzenli devam etmeyen ve transfer olan 6 sporcu kendi istekleri ile çalışmadan çıkarılmıştır. 1. grupta 18 sporcu ve 2. grupta 12 sporcu çalışmayı tamamlamıştır. Sporcuların kulüp antrenmanlarına ek olarak, 1. gruba haftada 2 sürat antrenmanı, 2. gruba ise haftada 3 gün sürat antrenmanı uygulanmıştır. 8 haftalık sürat antrenmanları öncesi ve sonrası 5m, 10m, 20m, 30m ve 60 metre sürat, dikey sıçrama ve Illinois çeviklik testi değerleri incelenmiştir. Bulgular: Haftada 2 gün sürat antrenmanı yapan 1. grubun ön test- son test 20m ve 60 metre koşu sürelerinde istatistiksel olarak anlamlı farklılık tespit edilmiştir (p0,05). İki grubunda 5m, 10m, 20m, 30m ve 60 metre son test koşu sürelerinin ön teste göre salise cinsinden kısa olduğu görülse de bu sonuçlar istatiksel anlamda farklılığa neden olmamıştır. İki grubun sürat performanslarının haftalık antrenman sıklığından etkilenmediği söylenebilir. Sonuç: haftada 2 gün yapılan sürat antrenmanlarının 20m ve 60m sürat performansını geliştirdiği, haftada 3 gün yapılan sürat antrenmanlarının ise 60m sürat ve çeviklik performansını geliştirdiği söylenebilir. 8 haftalık sürat antrenmanları 1. ve 2. grubun maksimal süratlerine (60m) olumlu etki etmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: This research was conducted to examine the effect of 8-week speed training on speed performance in terms of weekly training frequency in 10-11 year old football players. Material and Method: A total of 36 male football players, aged 10-11, who have been playing football in the Samsun Kadıköy Sports Football Club infrastructure for at least one to two years and who train at least three times a week, participated in the study voluntarily. The athletes were randomly divided into two groups as 18 athletes in the first group and 18 athletes in the second group. After the completion of the pre-tests, 6 athletes in the second group, who did not attend the studies regularly and were transferred, were removed from the study at their own request. 18 athletes in the first group and 12 athletes in the second group completed the study. In addition to the club training of the athletes, the first group received speed training 2 days a week, and the second group received speed training 3 days a week. Before and after the 8-week speed training, 5m, 10m, 20m, 30m and 60m speed, vertical jump and Illinois agility test values were examined. Results: A statistically significant difference was detected in the pre-posttest 20m and 60m running times of the 1st group, which did speed training 2 days a week (p0.05). Although it was seen that the post-test running times in meters were shorter in terms of milliseconds compared to the pre-test, these results did not cause a statistical difference. It can be said that the speed performances of the two groups were not affected by the weekly training frequency. Conclusion: It can be said that speed training performed 2 days a week improves 20m and 60m speed performance, while speed training performed 3 days a week improves 60m speed and agility performance. 8-week speed training had a positive effect on the maximum speeds (60m) of the first and second groups.