Ülke marka kimliği ve imajı: Azerbaycan kimliği ve imajına yönelik araştırma
Nation brand identity and image: A study on azerbaijan's identity and image
- Tez No: 888952
- Danışmanlar: PROF. DR. FERRUH UZTUĞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halkla İlişkiler, Reklamcılık, Public Relations, Advertising
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Günümüzde gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler dünyada olumlu imaj oluşturmak için her daim çeşitli faaliyetler yapmakta ve sergilemektedirler. Bu amaçla çoğu ülkeler farklı kuruluşları vasıtasıyla tanıtım faaliyetleri yürütmektedirler. Farklı tanıtım stratejileri uygulanarak ve çeşitli tanıtım yöntem ve araçları kullanılarak hedef kitleye ülkeye ilgili iletilmek istenilen bilgi ve mesajları ulaştırılmaktadır. Ülke kimliği oluşturulmakta doğru yürütülmüş tanıtım stratejilerinin etkisi büyüktür. Ülke imajı, o ülkenin varlığına ilişkin inanç, bilgi ve gözlemlerden ibarettir. Bu bağlamda çalışma iki amaca ulaşmayı hedeflemiştir. Birincisi, Azerbaycan`da kamu ve özel kuruluşlar tarafından etkinlik ve etkinlik dışı tanıtım çalışmaları vasıtasıyla nasıl kimlik oluşturulmaya, ülkeyi nasıl konumlandırmaya çalışıldığını araştırmak, ikincisi ise yapılan tanıtım çalışmalarının sonucu olarak ülke imajının nasıl algılandığını ortaya koymaktır. Çalışmanın birinci araştırmasında veriler içerik analizi yöntemi kullanılarak incelenmiştir. Örneklem olarak 44 tanıtım videosu seçilmiştir. Veriler MAXQDA 22.5.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Tanıtım videolarının analizinden elde edilen bulgulara göre, Azerbaycan'ın kültürel değerlere sahip, samimi ve misafirperver insanları bulunan, zengin tarihi ve doğal kaynaklara sahip, turizm potansiyeli yüksek, çok kültürlü ve hoşgörülü bir toplum yapısına sahip olduğu, aynı zamanda çağdaş gelişmelere uyum sağlayan modern bir ülke kimliği oluşturulmaya çalışıldığı sonucuna varılmıştır. Çalışmanın anket tekniğiyle yapılan ikinci araştırmasında sorular“Google Documents”aracılığıyla hazırlanmış ve anket linki sosyal medya platformları vasıtasıyla katılımcılara gönderilmiştir. Araştırmaya 4 kıtadan 428 kişi katılmıştır. Veriler IBM SPSS Statistics 23.0 ve Jamovi programları kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmanın sonuçlarına göre katılımcıların Azerbaycan imajı genel olarak olumlu yönde olmuştur.
Özet (Çeviri)
Today, developed and developing countries always carry out and exhibit various activities to create a positive image in the world. For this purpose, most countries carry out promotional activities through different organizations. By applying different promotional strategies and using various promotional methods and tools, information and messages about the country are conveyed to the target audience. Properly executed promotional strategies have a great impact on building a country`s identity. Country image consists of beliefs, knowledge and observations about the existence of a country. In this context, the study aims to achieve two goals. The study aims to investigate two main aspects related to the efforts of public and private entities in Azerbaijan through promotional activities, both event-related and non-event-related, to establish national identity and to position the country. Additionally, it seeks to reveal how these promotional efforts influence the perception of the country's image. The first part of the study employed content analysis as a method, focusing on 44 promotional videos selected as samples. The data were analyzed using MAXQDA 22.5.0 software. According to the findings obtained from the analysis of the promotional videos, it was concluded that Azerbaijan has a multicultural and tolerant social structure with cultural values, friendly and hospitable people, rich historical and natural resources, high tourism potential, and a multicultural and tolerant society, as well as trying to create a modern country identity that adapts to modern developments. The second part of the study utilized a survey technique, where questions were prepared using“Google Documents”and the survey link was disseminated via social media platforms, resulting in 428 participants from four continents. The collected data were analyzed using IBM SPSS Statistics 23.0 and Jamovi software. According to the research findings, participants generally perceived the image of Azerbaijan in a positive light.