Üniversite öğrencilerinin sosyal medya kullanımıbağlanma stilleri ve kendini saklama düzeyleriarasındaki ilişkiler
Relationships between university students' social media use, attachment styles and self-concealment levels
- Tez No: 889013
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GAMZE ÜLKER TÜMLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Araştırma kapsamında, üniversite öğrencilerinin sahte hesap kullanımı, bağlanma stilleri ve kendini saklama davranışları arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Çalışma kapsamında, veri toplamak için kişisel bilgi formu, Kendini Saklama Ölçeği ve Üç Boyutlu Bağlanma Stili Ölçeği kullanılmıştır. Çalışma grubu, 2023-2024 yıllarında öğrenim gören 598 üniversite öğrencisinden oluşmaktadır. Verilerin analizinde korelasyon analizi, çoklu doğrusal regresyon incelemesi ve bağımsız örneklem T testi yöntemleri uygulanmıştır. Bulgulara göre, sahte hesap kullanan üniversite öğrencilerinin kendini saklama puanları, kullanmayanlara göre belirgin şekilde daha yüksektir. Ayrıca sahte hesap kullanımında kaygılı-kararsız ve kaçınan bağlanma stilleri arasında ilişki bulunmuştur. Buna göre sahte hesap kullananların kaygılı-kararsız ve kaçınan bağlanma düzeyleri daha yüksektir. Cinsiyete göre kendini saklama ve kaygılı-kararsız bağlanma düzeylerinde anlamlı farklılıklar yoktur. Ancak; cinsiyete göre sahte hesap kullanımı, güvenli bağlanma ve kaçınan bağlanma stilleri açısından anlamlı farklılık göstermektedir. Kadınların güvenli bağlanma düzeyleri erkeklerden daha yüksekken, erkeklerin kaçınan bağlanma düzeyleri kadınlardan daha yüksektir. Son olarak, kendini saklama, kaçınan ve kaygılı-kararsız bağlanma stili ile pozitif bir ilişkiye sahiptir. Yapılan çoklu doğrusal regresyon analiz sonuçları, sahte hesap kullanan bireylerin kendini saklama davranışını öngören tek faktörün kaygılı-kararsız bağlanma stili olduğu anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Within the scope of the research, the relationships between fake account use, attachment styles, and self-concealment behaviors of university students were examined. Within the scope of the study, a personal information form, Self-concealment Scale, and Three-Dimensional Attachment Style Scale were used to collect data. The study group consisted of 598 university students studying in 2023-2024. Correlation analysis, multiple linear regression analysis, and independent sample T-test methods were applied in the analysis of the data. According to the findings, the self-concealment scores of university students using fake accounts were significantly higher than those who did not. In addition, a relationship was found between anxious-ambivalent and avoidant attachment styles in fake account use. Accordingly, those who use fake accounts have higher anxious-ambivalent and avoidant attachment levels. There are no significant differences in self-concealment and anxious-ambivalent attachment levels according to gender. However; fake account use shows significant differences in terms of secure attachment and avoidant attachment styles according to gender. While secure attachment levels of women are higher than men, avoidant attachment levels of men are higher than women. Finally, self-concealment has a positive relationship with avoidant and anxious-ambivalent attachment styles. The results of the multiple linear regression analysis show that the only factor predicting the self-concealment behavior of individuals using fake accounts is the anxious-ambivalent attachment style.