Development of event representation in language and cognition: Evidence from Turkish speaking children
Dil ve bilişte olay temsilinin gelişimi: Türkçe konuşan çocuklardan örnekler
- Tez No: 889014
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCENUR ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Dil gelişimi sürecinde, çocuklar çevrelerinde meydana gelen olayları anlamlı birimlere bölmeyi ve bunlar hakkında iletişim kurmayı öğrenmelidir. Bu çalışmada, Türkçe'ye odaklanarak dil ve biliş alanında çocukların ve yetişkinlerin hareket olaylarını nasıl birimlere ayırdığı incelenmektedir. Türkçe, hareketin yönünü ayrı fiillerle ifade eden fiil odaklı bir dildir. Sözel olmayan görevde katılımcılar yön değişimi içeren veya içermeyen hareket olaylarının videolarından alınan ekran görüntüleriyle oluşturulmuş slayt gösterilerini izlediler. Katılımcılar bir tuşa basarak bir sonraki resme geçtiler, yani resimlerin ekranda kalma süresini kendileri belirlediler. Bir olay sınırı, bir slayta bakılan sürenin diğer slaytlara göre anlamlı ölçüde daha uzun olmasıyla belirlendi. Sözel görevde aynı katılımcılar aynı olayları bir sahte katılımcıya anlattılar. Bulgularımız, katılımcıların yön değişikliği içeren hareket olaylarını, içermeyen olaylara göre daha sık iki veya daha fazla yol fiili ile anlattıklarını gösterdi. Sözel görevde bir gelişimsel farklılık görüldü: yetişkinler ve 5 yaş çocuklar olayları anlatırken 4 yaş çocuklardan daha sık olarak birden fazla fiil kullandılar. Bu farklılık, iki veya daha fazla yön fiili kullanımında özellikle belirgindi; yetişkinler, 5 yaşındakilere kıyasla birden fazla yön fiili kullanmaya daha meyilliydiler, 4 yaşındakiler ise bunları nadiren kullandılar, bu da henüz dile özgü yapıları tam olarak edinmediklerini göstermektedir. Ancak, sözel görevdeki farklılıklara rağmen, hem çocuklar hem de yetişkinler sözel olmayan görevde olayları benzer şekilde birimlere ayırdılar. Bu bulgular, olayları birimlere ayırmada gelişim boyunca bilişsel ve dilsel süreçlerin birbirinden bağımsız olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
During language development, children need to make sense of a continuous stream of input into meaningful segments, known as events, and communicate about them. Here, we examine how preschoolers (4- and 5-year-olds) and adults segment events in language and cognition in the domain of motion events, focusing on Turkish, a verb-framed language that segments motion paths in separate verb phrases. In the non-linguistic Dwell Time task, participants viewed self-paced slideshows created with frames taken from videos of motion events that either involved a path change or did not involve a path change. Detection of an event unit is indicated by event boundaries, where the time spent looking at a slide is significantly longer compared to other slides. In the linguistic task, the same participants described the same events to a confederate addressee. Our findings revealed that participants described motion events that involve a path change with two or more path verbs more frequently than events that do not. We observed a developmental pattern in the linguistic descriptions: adults tended to use multiple verb phrases more frequently than younger children and older children tended to use them more frequently than their younger counterparts. This tendency was particularly evident in using two or more path verbs. However, despite the differences in linguistic descriptions, children and adults segmented the events similarly in the non-linguistic task. These findings suggest a lack of homology between cognitive and linguistic event segmentation throughout development.