İlkokul birinci sınıf öğrencilerinin yazmayı öğrenme sürecinde yaptıkları yazım yanlışları
First grade primary school students' spelling mistakes during the process of learning to write
  1. Tez No: 889021
  2. Yazar: YASİN KESKİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BAŞARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu araştırmada ilkokul birinci sınıf öğrencilerinin yazmayı öğrenme sürecinde yapmış oldukları hataların tespiti amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda nitel araştırma yöntemlerinden doküman analizi kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu 2023-2024 eğitim-öğretim yılında Hakkâri merkezdeki bir devlet ilkokulda öğrenim gören 46, 1. sınıf öğrencilerinden oluşmaktadır. Araştırma güz döneminin son haftasında gerçekleşmiştir. Araştırma verileri, araştırmacı tarafından geliştirilen“Harf Çizgilerinin Niteliğini Belirleme Kontrol Listesi”,“Harf Niteliğini Belirleme Kontrol Listesi”,“Çizgi Niteliğini Belirleme Kontrol Listesi”ve“Daire Niteliğini Belirleme Kontrol Listesi”ile toplanmıştır. Araştırmada elde edilen temel bulgular şu şekildedir: Öğrenciler, genel olarak tüm harfleri okunaklılık açısından kolaylıkla oluşturabilmişlerdir. Öğrencilerin okunaklılık açısından“F, K, J, O, Ö”büyük harflerinde ve“d, h, k, j”küçük harflerinde daha çok sorun yaşadıkları görülmüştür. Öğrenciler, genel olarak tüm harfleri koyuluk açısından kolaylıkla oluşturabilmişlerdir. Öğrencilerinin koyuluk açısından büyük harflerin tamamında başarılı oldukları, küçük harflerde ise“e, f, u, ü”harflerinde sorun yaşadıkları görülmüştür. Satır çizgilerine uygunluk açısından“D, E, F, K, M, T”büyük harflerinde ve“a, b, j, k, o, ö”küçük harflerinde daha çok sorun yaşadıkları görülmüştür. Birinci sınıf öğrencilerinin harf boyutuna göre“D, E, F, K, O, Ö”büyük harflerinde ve“d, j, o, ö, u, ü”harflerinde; harf şekline göre“H, I, İ, P, V”büyük harflerinde ve“c, ç, d, f, j”harflerinde daha çok sorun yaşamaktadır. Öğrencilerinin defter sayfasındaki konumlandırılışına göre“A, B, D, E, J”harflerinde ve“a, d, f, j, t”harflerinde daha çok sorun yaşadıkları görülmüştür. Birinci sınıf öğrencilerinin çoğunun harflerin büyüklüğünü aynı yapabildiği tespit edilmiştir. Fakat öğrencilerin çoğunun harflerin alt ve üst uzantılarını uygun oluşturamadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the aim was to identify the mistakes made by first-grade primary school students in the process of learning to write. For this purpose, document analysis, one of the qualitative research methods, was used. The study group consisted of 46 first-grade students attending a public primary school in the center of Hakkâri during the 2023-2024 academic year. The research was conducted in the last week of the fall semester. The research data was collected using the“Checklist for Determining the Quality of Letter Lines”,“Letter Quality Determination Checklist”,“Line Quality Determination Checklist”and“Circle Quality Determination Checklist”developed by the researcher. The main findings obtained in the study are as follows: Students were generally able to form all letters easily in terms of legibility. It was observed that students had more difficulties with the capital letters“F, K, J, O, Ö”and the lowercase letters“d, h, k, j”in terms of legibility. Students were generally able to form all letters easily in terms of boldness. It was observed that students were successful in all capital letters in terms of boldness, but had difficulties with the lowercase letters“e, f, u, ü”. In terms of alignment with the line, it was observed that students had more difficulties with the capital letters“D, E, F, K, M, T”and the lowercase letters“a, b, j, k, o, ö”. First-grade students had more difficulties with the capital letters“D, E, F, K, O, Ö”and the letters“d, j, o, ö, u, ü”according to letter size; and with the capital letters“H, I, İ, P, V”and the lowercase letters“c, ç, d, f, j”according to letter shape. It was observed that students had more difficulties with the capital letters“A, B, D, E, J”and the lowercase letters“a, d, f, j, t”in terms of positioning on the notebook page. It was found that most first-grade students could make the letters the same size. However, it was found that most students could not properly form the upper and lower extensions of the letters.