Sosyal bilgiler öğretmenlerinin aile birliğine önem verme değerine ilişkin görüşleri
Social studies teachers' views on the value of giving importance to family unity
- Tez No: 889033
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE TÜRE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilgiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Sosyal bilgiler dersi bireylere yaşamsal değerleri kazandırarak topluma uyum sağlamasını ve yaşamla iç içe olmasını sağlayan bir derstir. Aile sosyal bilgiler dersinde değer eğitiminde yararlanılabilecek bir kaynaktır ve aile birliğine önem verme değeri dersin öğretim programında yer almaktadır. Bu araştırmanın amacı sosyal bilgiler dersinde aile birliğine önem verme değerine ilişkin sosyal bilgiler öğretmenlerinin görüşlerinin ortaya konulmasıdır. Araştırma karma araştırma desenlerinden açıklayıcı ardışık desene göre gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın katılımcıları 2022-2023 öğretim yılında Eskişehir il merkezindeki ortaokullarda görev yapan sosyal bilgiler öğretmenlerinden oluşmuştur. Araştırmanın nicel aşamasında 153 sosyal bilgiler öğretmenine anket uygulanarak nicel veriler toplanmıştır. Araştırmanın nitel aşamasında ankete katılan 12 sosyal bilgiler öğretmeni ile yarı yapılandırılmış görüşme gerçekleştirilerek nitel veriler toplanmıştır. Araştırmada nicel verilerin analizinde betimsel istatistik, nitel verilerin analizinde tümevarımsal analiz kullanılmıştır. Araştırma sonucunda sosyal bilgiler öğretmenlerinin sosyal bilgiler dersinde aile birliğine önem verme değerine yer verilmesinin öğrencilerin değerleri günlük yaşamla ilişkilendirmesini kolaylaştıracağı ve ailesi ile bağlarının güçlenmesini destekleyeceği görüşünde olduğu ortaya çıkmıştır. Ayrıca sosyal bilgiler öğretmenlerinin ailenin etkinliklere katılımının değer eğitiminin etkili olmasına katkı sağlayacağı görüşünde oldukları sonucuna ulaşılmıştır. Araştırma sonuçlarına dayalı olarak sosyal bilgiler öğretmenlerine değerler eğitimi ile ilgili çeşitli uygulamalar gerçekleştirmeye yönelik hizmet içi eğitimler verilmesi ve sosyal bilgiler dersinde aile birliğine önem verme değerine yönelik uygulamaya dayalı araştırmalar gerçekleştirilmesi önerilebilir.
Özet (Çeviri)
Social studies is a course that enables individuals to adapt to society and integrate into life by imparting essential values. Family is a resource that can be utilized in values education within social studies course, emphasizing the importance of family unity in the curriculum. The aim of this study is to reveal the views of social studies teachers on the value of giving importance to family unity in the social studies course. The research was conducted using an explanatory sequential design, which is a mixed research method. The participants consisted of social studies teachers working in middle schools in Eskisehir city center in the 2022-2023 academic year. In the quantitative phase of the study, quantitative data were collected by applying a questionnaire to 153 social studies teachers. In the qualitative phase of the study, qualitative data were collected by conducting semi-structured interviews with 12 social studies teachers who participated in the survey. In the study, descriptive statistics was used to analyze quantitative data and inductive analysis was used to analyze qualitative data. The research findings revealed that social studies teachers believe that including the value of family unity in social studies course will facilitate students' association of values with daily life and support strengthening their bonds with their families. In addition, it was concluded that social studies teachers were of the opinion that family participation in activities would contribute to the effectiveness of value education. Based on the research results, it is recommended to provide in-service training to social studies teachers on various practices related to values education and to conduct research based on practice regarding the value of family unity in social studies classes.