Doğal afet konulu resimli çocuk kitaplarının incelenmesi
Review of illustrated children's books on natural disaster
- Tez No: 889036
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KÜBRA KANAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırmada okul öncesi dönem çocukları için hazırlanmış olan doğal afet konulu resimli çocuk kitaplarının incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda çalışma grubunun belirlenmesinde amaçlı örnekleme yöntemlerinden biri olan ölçüt örnekleme yöntemi kullanılarak döküman incelemesi yapılmıştır. Araştırmaya 20 adet resimli çocuk kitabı dahil edilmiştir. Bu kitapların incelenmesinde ilgili literatür doğrultusunda hazırlanan“Doğal Afet Konulu Resimli Çocuk Kitapları Değerlendirme Formu”kullanılmıştır. Bu form doğrultusunda kitaplar; fiziksel özellikler, resimlendirme, içerik, olay örgüsü ve dil olmak üzere toplam 5 başlık altında incelenmiştir. Araştırmada veriler nitel araştırmaların analizinde başvurulan yöntemlerden içerik analizi yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Buna göre araştırma verileri kodlanarak kategoriler oluşturulmuş ve bunlara ilişkin örnekler tablolar halinde sunulmuştur. Araştırma sonucunda doğal afet konusunu işleyen resimli çocuk kitaplarının çocukların doğal afet konusunda farkındalık kazandırılabilmesi ve bilinçlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu sebeple araştırma kapsamında incelenen fiziksel özellikler, resimlendirme, içerik, olay örgüsü ve dil özelliklerine göre uygun olduğu belirlenmiştir. Doğal afet konusunda çocukların doğrudan veya dolaylı olarak afet konusu hakkında bilinçlendirilmeleri ve yapılacaklar hakkında bilgi sahibi olmalarına yönelik gereksinimleri göz önünde bulundurularak nitelikli basılı resimli çocuk kitaplarının yayın sayısının artırılması gibi önerilerde bulunulmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Doğal afet, Resimli çocuk kitapları, Okul öncesi dönem
Özet (Çeviri)
This research aimed to examine children's picture books on natural disasters prepared for preschool children. For this purpose, a document review was conducted using the criterion sampling method, which is one of the purposeful sampling methods, to determine the study group. 20 illustrated children's books were included in the research.“Natural Disaster Themed Children's Illustrated Books Evaluation Form”, prepared in line with the relevant literature, was used to examine these books. Books in line with this form; It was examined under 5 headings: physical properties, illustration, content, plot and language. In the study, the data were analyzed using the content analysis method, one of the methods used in the analysis of qualitative research. Accordingly, research data were coded and categories were created and examples of these were presented in tables. As a result of the research, it was aimed to use illustrated children's books dealing with the subject of natural disasters to raise children's awareness about natural disasters. For this reason, it was determined to be suitable according to the physical characteristics, illustration, content, plot and language features examined within the scope of the research. Considering the needs of children to be directly or indirectly aware of natural disasters and to be informed about what to do, suggestions have been made, such as increasing the number of publications of qualified printed illustrated children's books. KEYWORDS: Natural disaster, Children's picture books, Preschool period