İlköğretim 6.sınıf görsel sanatlar dersinde atık malzeme uygulamasıyla çevre bilincinin kazandırılması
Raising enviromental awareness through the application of waste materials in primary school 6th visual arts course
  1. Tez No: 889037
  2. Yazar: TUĞBA OKUMUŞ KUZ
  3. Danışmanlar: PROF. AYŞE DİLEK KIRATLI ERTEP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu araştırmada, görsel sanatlar dersinde atık malzeme uygulamasıyla öğrencilere çevre bilinci kazandırılması amaçlanmıştır. Araştırmada nitel araştırma yöntemi, durum çalışması deseni kullanılmıştır. Araştırma 2022-2023 eğitim-öğretim yılında ilköğretim 6. sınıfta okuyan 21 öğrenci ile dört hafta sürmüştür. Araştırmada veri toplama araçlarından yarı-yapılandırılmış görüşme, gözlem, kamera kayıtları, araştırmacı ve öğrenci günlüklerini içeren dokümanlar kullanılmıştır. Toplanan veriler betimsel analiz yoluyla analiz edilmiştir. Araştırmada çevreye yönelik farkındalık, uygulama süreci, çalışma ortamı temaları elde edilmiştir. Araştırma bulguları yönünde elde edilen sonuçlara göre öğrenciler görsel sanatlar dersinde atık malzeme uygulamasıyla atık malzeme ve geri dönüşüm hakkında bilgi sahibi olmuştur. Atık malzemeleri görsel sanatlar dersinde sanatsal ifade aracı olarak kullanabileceklerini öğrenen öğrencilerin yaratıcılıkları da gelişmiştir. Öğrenciler çevre bilinci kazanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, it is intented to raise enviromental awareness among students through the application of waste materials in the visual arts course. Qualitative research method and case study pattern was used in the research. The research lasted four weeks with 21 students studying in the 6th grade of primary school in the 2022-2023 academic year. From data collection tools semi-structured interwiews , observation, camera recordings,documents containing researcher and student diaries were used in the research. The collected data were analyzed through descriptive analysis method. In this research, environmental awareness, application process, working environment themes were obtained. According to the results obtained in the direction of research findings, students have gained knowledge about waste material and recycling with waste material application in the visual arts course. The creativity of the students who learned that they can use waste materials as a means of artistic expression visual arts course, has improved. Students have gorned environmental awareness.