Glokalleşme sürecinde kurum imajı: Yeni medya ortamında bütünleşik pazarlama iletişimi Starbucks örneği
Brand image in the globalization process: the case of integrated marketing communication Starbucks in new media environment
  1. Tez No: 889038
  2. Yazar: MUSA DUMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HİCABİ ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Reklamcılık, Public Relations, Advertising
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu tezde glokalleşme sürecinde markalar tarafından kullanılan yeni medya araçları ele alınmıştır. Glokalleşmenin çağımızın önemli fenomenlerinden birisi olduğu yargısından hareket edilmiştir. Yerel ve küresel arasındaki ilişkide ağırlığın yerele kayması anlamına gelen glokalleşme bağlamında medyanın yeni biçimleri üzerinde durulmuştur. Tezin temel tartışmasını oluşturan glokalleşme sürecinde marka imajı olgusu, Starbucks isimli kahve firması üzerinden tartışılmıştır. Bu amaçla Starbucks Türkiye'nin, youtube isimli internet platformunda kullandığı resmi kanalı incelenmiştir. Youtube, yeni medya, pazarlama iletişimi ve marka imajı açısından etkin olarak kullanılan bir platformdur. Çalışma için bu kanalda yer alan videolar içerik analizine tabi tutulmuş, firmanın marka imajı ve pazarlama stratejisini nasıl bina ettiği incelenmiştir. Videolar içeriklerine göre kategorilere ayrılmış, bu kategoriler altında değerlendirme yapılmıştır. Varılan en belirgin sonuç Starbucks'ın Youtube üzerinden influencer pazarlama da dahil olmak üzere pazarlama iletişimi ve marka imajını etkin bir biçimde oluşturduğudur. Video içeriklerinin alt kategorilerinde de en fazla öne çıkan unsurun marka imajı olması bu yargıyı desteklemektedir. Starbucks firmasının youtube kanalı üzerinden yapılan bu araştırma aynı zamanda glokalleşme sürecinde markaların pazarlama iletişimlerini nasıl kurduklarını anlamak açısından da önemli veriler sunmaktadır. Buna göre pazarlama iletişiminin içerisinde glokalleşmeye paralel olarak yerelin öne çıktığı vurgulara rastlanmaktadır. Bu çalışmada araştırma yöntemi olarak içerik analizi kullanılmıştır. Starbucks Türkiye'nin youtube kanalında yer alan videolar incelenip değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, new media tools used by brands in the glocalization process are discussed. It is based on the judgment that glocalization is one of the important phenomena of our age. In the context of glocalization, which means the shift of weight to the local in the relationship between local and global, new forms of media have been emphasized. The phenomenon of brand image in the process of glocalization, which constitutes the main discussion of the thesis, is discussed through the coffee company Starbucks. For this purpose, the official channel of Starbucks Turkey on the internet platform named youtube was analyzed. Youtube is a platform that is used effectively in terms of new media, marketing communication and brand image. For the study, the videos on this channel were subjected to content analysis and how the company built its brand image and marketing strategy was analyzed. The videos were categorized according to their content and evaluated under these categories. The most obvious conclusion is that Starbucks effectively builds its marketing communication and brand image through YouTube, including influencer marketing. The fact that the most prominent element in the subcategories of video content is brand image supports this judgment. This research conducted on the YouTube channel of Starbucks also provides important data in terms of understanding how brands establish their marketing communications in the process of glocalization. Accordingly, in parallel with glocalization, local emphasis is found in marketing communication. In this study, content analysis was used as the research method. The videos on Starbucks Turkey's YouTube channel were analyzed and evaluated.