Ortaokul öğrencilerinde siber zorbalık ve sosyal medya bağımlılığının depresyon ile ilişkisi
The relationship between cyberbullying and social media addiction and depression in middle school students
  1. Tez No: 889074
  2. Yazar: YALÇIN AVCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERTUĞRUL ORAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmada“Ortaokul Öğrencilerinde Siber Zorbalık ve Sosyal Medya Bağımlılığının Depresyon ile İlişkisi”araştırılmak istenmiştir. Nicel yöntemlerle gerçekleştirilen araştırma, Tekirdağ ilinde 5., 6., 7. ve 8. sınıfta 2023 yılında öğrenim gören öğrencilerden toplam 443 katılımcı ile yürütülmüştür. Çalışma grubunun 216'sı (%48.8) kız ve 227 (%51.2) erkek öğrencilerden oluşmaktadır. Araştırmada,“Kişisel Bilgi Formu”,“Ergenler İçin Sosyal Medya Ölçeği”,“Siber Zorbalık Ölçeği”ve“Çocuklar İçin Depresyon Ölçeği”kullanılmıştır. Ölçeklerden elde edilen verilerin analizi sonucunda verilerin normal dağılmadığı tespit edilmiştir. Nonparametrik testlerin daha doğru sonuçlar verebileceği değerlendirilmiştir. Bundan dolayı“U-Mann Whitney U testi”, Kruskall Wallis H testi ve Games-Howell testleri kullanılarak çoklu regresyon analizi ve korelasyon değerleri ile yüzde, frekans, standart sapma, ortalama değerleri de dikkate alınmıştır. Araştırma bulgularına göre ortaokul düzeyindeki öğrencilerin siber zorbalık ve sosyal medya bağımlılık düzeyleri düşük bulunurken, depresyon seviyelerinin orta düzeyde tespit edilmiştir. Temel probleme bağlı oluşturulan alt problem bulguların da ise, siber zorbalık, sosyal medya bağımlılığı ve depresyon ölçeklerinde anlamlı farklılıkların; cinsiyet, sınıf düzeyleri, günlük sosyal medyada geçirilen süre, sosyal medyaya girildiğinde harcanan süre, kişisel cep telefonu ya da tableti olup olmama ve sosyal medya hesabı olup olmama yönünden karşılaştırılması sonucunda ortaya çıktığı bu araştırmada tespit edilmiştir. Ayrıca siber zorbalık, sosyal medya bağımlılığı ve depresyon düzeyleri arasında orta düzeyde ilişki olduğu ve siber zorbalık, sosyal medya bağımlılığı davranışlarının depresyon düzeyinin pozitif yordayıcıları olduğunu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the study, it was aimed to analyze the relation between cyberbullying, social media addiction and depression among middle school students. This quantitative research was conducted with 443 students studying in 5th, 6th, 7th and 8th grades in Tekirdağ Province in 2023. 216 (%48.8) of the participants were female and 227 (%51.2) of them were male. Four different scales, which were named“Personel Information Form”,“Social Media Scale for Teenagers”,“Cyberbullying Scale”and“ Depression Scale for Children”were used during the study. As a result of the data analysis gathered by means of the scales, it was figured out that the data was not normally distributed. It was inferred that non-parametric tests were likely to give more realistic results. Hence, by utilizing U-Mann Whitney U Test, Kruskall Wallis H Test and Games-Howell Test, multiple regression analysis, correlation values, percentage, frequency, standard deviation and mean values were also taken into consideration. According to the results, it was ascertained that middle school students' level of cyberbullying and social media addiction were low while their depression level was medium. It was determined in this research that the significant differences in cyberbullying, social media addiction and depression tests in sub-problem findings that were formed in accordance with the fundamental problem were based on the comparison of gender, class level, time spent on social media daily, possession of a personal cell phone or tablet and having social media account. Besides, it was concluded that the relation between cyberbullying, social media addiction and depression was at medium level as cyberbullying and social media addiction were the precursors of depression level.