Ortaokul öğrencilerinin siber mağduriyet ve zorbalık düzeyleriyle ailelerinin dijital ebeveynlik farkındalıkları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between secondary school students' cyber victimization and bullying levels and their families' digital parenting awareness
- Tez No: 949425
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA KESKİNKILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışma, ortaokul öğrencilerinin siber mağduriyet ve zorbalık düzeyleriyle ailelerinin dijital ebeveynlik farkındalıkları arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma, Kırşehir ilinde 5. ve 6. sınıf düzeyinde öğrenim gören 465 öğrenci ve velisi ile gerçekleştirilmiştir. İlişkisel tarama modelinin benimsendiği çalışmada veri toplama aracı olarak“Siber Mağduriyet ve Zorbalık Ölçeği (SMZÖ)”,“Dijital Ebeveynlik Farkındalık Ölçeği (DEFÖ)”ve kişisel bilgi formu kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre, erkek öğrencilerin siber zorbalık ve mağduriyet düzeylerinin kız öğrencilere göre daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Sınıf düzeyi değişkeni açısından siber mağduriyette anlamlı bir fark bulunmazken, 6. sınıf öğrencilerinin siber zorbalık düzeylerinin 5. sınıf öğrencilerine göre daha yüksek olduğu belirlenmiştir. İnternet ve sosyal medya kullanım süresi arttıkça siber zorbalık ve mağduriyet düzeylerinin arttığı gözlemlenmiştir. Ayrıca, dijital oyun oynama sıklığı ile siber zorbalık davranışları arasında pozitif bir ilişki olduğu saptanmıştır. Ebeveynlerin dijital ebeveynlik farkındalık düzeyleri ile çocuklarının siber mağduriyet düzeyleri arasında zayıf bir pozitif ilişki bulunmuştur. Ancak, dijital ebeveynlik farkındalığı ile çocukların siber zorbalık düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki tespit edilmemiştir. Bu sonuçlar, ebeveynlerin dijital farkındalık düzeylerinin çocukların siber mağduriyetini önlemede sınırlı bir etkisi olduğunu göstermektedir. Çalışma, ortaokul öğrencilerinde siber zorbalık ve mağduriyetin yaygınlığını ortaya koyarken, ebeveynlerin dijital ebeveynlik becerilerini geliştirmeye yönelik eğitim programlarının önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationship between middle school students' cyber victimization and bullying levels and their families' digital parenting awareness. The research was conducted with 465 5th and 6th grade students and their parents in Kırşehir. The study adopted a relational screening model and used the“Cyber Victimization and Bullying Scale (CVBS),”“Digital Parenting Awareness Scale (DPA),”and a personal information form as data collection tools. According to the research findings, it was determined that male students had higher levels of cyberbullying and victimization than female students. While no significant difference was found in cyber victimization in terms of the grade level variable, 6th grade students had higher levels of cyberbullying than 5th grade students. It was observed that as the duration of internet and social media usage increased, the levels of cyberbullying and victimization increased. Additionally, a positive relationship was found between the frequency of playing digital games and cyberbullying behaviors. A weak positive correlation was found between parents' digital parenting awareness levels and their children's cyber victimization levels. However, no significant correlation was found between digital parenting awareness and children's cyberbullying levels. These results suggest that parents' digital awareness levels have a limited impact on preventing children's cyber victimization. The study reveals the prevalence of cyberbullying and victimization among middle school students and highlights the importance of educational programs to improve parents' digital parenting skills.