Farklı CAD/CAM materyalleri ile hazırlanan inley restorasyonların internal uyumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of internal fit of inlay restorations prepared with different CAD/CAM materials
- Tez No: 708429
- Danışmanlar: DOÇ. BİLAL YAŞA
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Giriş-Amaç: Klinik pratiğinde direkt estetik posterior restorasyonların dezavantajlarına karşı inley restorasyonlar ideal bir tedavi alternatifidir. İnley restorasyonların başarısını ve ömrünü etkileyen faktörlerin başında ise internal uyum gelmektedir. Restorasyonun iç yüzeyi ile preperasyon yüzeyi arasındaki mesafe internal uyumu gösterir. Zayıf internal uyumla siman kalınlığı artar, retansiyon değişir, oklüzyon etkilenir, restorasyonların kırılma direnci azalır. Çalışmamızın amacı farklı CAD/CAM materyalleri ile üretilen inley restorasyonların internal uyumlarının değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda 40 adet insan alt üçüncü molar dişi dört gruba ayrıldı. Dişlere mezyal gingival basamak servikal sınırın 1 mm üstünde distal gingival basamak 1 mm altında olacak şekilde standart MOD inley kavite preperasyonları yapıldı. Her bir grupta restorasyonlar kompozit rezin (Lava Ultimate, 3M), hibrit seramik (Enamic, Vita), lösitle güçlendirilmiş cam seramik (Ivoclar Vivadent,) ve lityum disilikat içerikli cam seramik (Ivoclar Vivadent) materyalleriyle klinik CAD/CAM sistem (CEREC Omnicam, MCXL) ve Cerec 4.5.2 paket yazılımı kullanılarak hazırlandı. Restorasyonların internal uyumlarını değerlendirmek için digital tarama destekli silikon replika tekniği kullanıldı. Belirlenmiş noktalardaki silikon kalınlığı, toplam silikon hacmi ve alanı OraCheck 5(Cerec) programı kullanılarak ölçüldü. Elde edilen veriler Kruskal Wallis ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ile analiz edildi. Materyal ve ölçüm noktaları etkileri genelleştirilmiş lineer model yöntemi ile test edildi ve karşılaştırmalar Bonferroni testi ile yapıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction-Purpose: An inlay restoration is one of the ideal alternative against disadvantages of direct esthetic posterior restoration in clinical practice. Internal fit is the leading factor to affect the success and the longevity of inlay restorations. The distance between internal surface and preparation surface shows the internal fit. Poor internal fit results in higher cement thickness, change in retention and occlusion also decreases fracture resistance of restorations. The aim of the stduy is to evaluate the internal fit of inlay restorations which are prepared with different CAD/CAM materials. Materials and Methods: 40 human third molar teeth are used and divided into four groups in the study. Standard MOD inlay cavity preparations were performed to the teeth with the mesial gingival margin 1 mm above the cervical border and the distal gingival margin 1 mm below the cervical border. Restorations were fabricated with a chairside CAD/CAM system (CEREC Omnicam, MCXL) and Cerec 4.5.2 software with materials which are composite resin (Lava Ultimate, 3M), hybrid ceramic (Enamic, Vita), leucite-reinforced glass ceramic (Ivoclar Vivadent,) and lithium disilicate reinforced glass ceramic (Ivoclar Vivadent). The internal fit of restorations were evaluated by computer aided replica technique. Thickness, total volume and area of silicon at predetermined points were measured by OraCheck 5 (CEREC). The obtained data was analyzed by Kruskal Wallis and analysis of variance (ANOVA) The material and points of measurement were tested by generalized linear model technique and comparisons were made via Bonferroni test. Results: It is found that there is no statistically significant difference between the values of preparation area, volume and volume per area between the materials. Both the material type and measuring point significantly affected internal adaptation values (p0,05).