Yeşil yönetim kavramının Web Of Scıence veri tabanına dayalı bibliyometrik analizi
Bibliometric analysis of publications on green management based on the Web Of Science database
  1. Tez No: 889205
  2. Yazar: SEVAL ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN AKIN, DR. ÖĞR. ÜYESİ EDİB ALİ PEHLİVANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Yeşil yönetim, çevresel etkileri en aza indirmek ve sürdürülebilirliği sağlamak için hayati öneme sahiptir. Kaynak kullanımı, atık yönetimi ve kirliliği azaltma stratejilerini içeren yeşil yönetim kavramı, kurumsal itibarı ve verimliliği artırır. Yeşil yönetim sayesinde çevreye duyarlı müşteri ve çalışanlar kuruma çekilebilir. Son yıllarda uygulamaya giren sınırda karbon düzenleme mekanizması ve net sıfır hedefi gibi düzenlemelerin de uygulamaya girmesine karşın kavram araştırmacılar tarafından yeterli düzeyde ele alınmamıştır. Bu çalışma ile Web of Science veri tabanında 2000-2023 yılları arasında yayınlanmış olan“yeşil yönetim”başlıklı yayınların bibliyometrik analizi yapılmıştır. Elde edilen 167 yayının türü, yayın yılı, atıf analizleri, yayınların yapıldığı dergiler, yazarların kurumları ve anahtar kelime analizleri VOSviewer yazılımı ile, anahtar kelimelerin trend analizi R temelli Bibliometrix paket ile analiz edilmiştir. Yayınların ağırlıklı olarak sürdürülebilirlik, işletme ve çevre bilimleri konularında, olduğu, makale ve bildiri türünde yayınlandığı gözlemlenmiştir. Yapılan trend analizinde tedarik zinciri yönetimi (supply chain management), performans (performance), sürdürülebilirlik (sustainability), inovasyon (innovation) ve entegrasyon (integration) kavramlarının yeşil yönetimle ilişkili trend kavramlar olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Green management is vital for minimizing environmental impacts and ensuring sustainability. The concept of green management, which includes resource utilization, waste management, and pollution reduction strategies, enhances corporate reputation and efficiency. Green management can attract environmentally conscious customers and employees to the organization. Despite the recent implementation of regulations such as the carbon border adjustment mechanism and net-zero targets, the concept has not been adequately addressed by scholars. This study conducts a bibliometric analysis of publications titled“green management”published between 2000 and 2023 in the Web of Science database. The types of 167 publications, publication years, citation analyses, journals where publications were made, authors' institutions, and keyword analyses were analyzed using VOSviewer software, and the trend analysis of keywords was conducted using the R-based Bibliometrix package. It was observed that publications predominantly focused on sustainability, business, and environmental sciences, and were published as articles and conference papers. The trend analysis indicates that concepts such as supply chain management, performance, sustainability, innovation, and integration are trend concepts associated with green management.