Dinamik geometri ortamındaki inşa problemlerinin öğretmen adaylarının geometrik kavramlarının gelişimindeki rolü: Bir öğretim deneyi
The role of construction problems in a dynamic geometry environment on the development of pre-service teachers' geometric concepts: A teaching experiment
  1. Tez No: 889208
  2. Yazar: ÖZBUĞ İLAYDA ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLÜFER KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Çalışmada, verilen inşa problemlerinin çözümünde dinamik geometri yazılımı kullanımına dayanan bir geometri öğretiminin matematik öğretmen adaylarının geometrik kavramlarının gelişimi üzerindeki etkisini incelemek amaçlanmış olup nitel araştırma yaklaşımlarından öğretim deneyi modeli kullanılmıştır. Matematik öğretmen adayları ile gerçekleştirilen çalışma; öğretim bölümü öncesi klinik görüşme, öğretim bölümü ve öğretim bölümü sonrası klinik görüşme olmak üzere üç aşamada gerçekleştirilmiştir. Görüşmelerde benzer sorular kullanılmış olup tüm aşamalar kayıt altına alınmıştır. Verilerin analizinde tematik içerik analizi kullanılmış ve video kayıtlarından elde edilen veriler temalar altında incelenip yorumlanmıştır. Araştırma bulgularından hareketle bu araştırma, dinamik geometri yazılımı aracılığıyla inşa problemleri çözülmesinin geometri öğretiminde etkili bir yöntem ve özellikle ilişkisel anlamayı geliştirme konusunda önemli bir araç olduğunu vurgulayarak literatüre yeni bir bakış açısı sunmaktadır. Aynı zamanda, inşa problemlerinin dinamik ortamlarda ele alınmasının geometri öğrenme ve öğretme sürecindeki rolünün belirlenmesi, bu alanda daha fazla araştırma yapılması ve öğretmenler tarafından uygulanması gerekliliğinin literatüre yansıtılması açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the effect of a geometry education based on the use of dynamic geometry software in solving given construction problems on the development of geometric concepts of pre-service mathematics teachers and the teaching experiment model, one of the qualitative research approaches, was used. The study with pre-service mathematics teachers was conducted in three stages: pre-teaching episode clinical interview, teaching episodes and post-teaching episode clinical interview. Similar questions were used in the interviews and all stages were recorded. Thematic content analysis was used to analyze the data and the data obtained from the video recordings were analyzed and interpreted under themes. Based on the findings of the study, this research offers a new perspective to the literature by emphasizing that solving construction problems through dynamic geometry software is an effective method in geometry education and an important tool especially in developing relational understanding. At the same time, determining the role of solving construction problems in dynamic environments in the process of learning and teaching geometry is important in terms of reflecting the necessity of further research in this field and its implementation by teachers to the literature.