Öğretmenlerin eğitim programı liderlik yeterliliklerinin bazı değişkenlere göre incelenmesi
Examination of teachers' curriculum leadership competencies according to some variables
- Tez No: 889209
- Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY AKBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Öğretmen ve eğitimcilerin sosyal sorumluluk duygusu ile problem çözme sürecinde meşgul olmaları istenen bir durumdur. Sınıf içinde ve dışında öğrenme fırsatları oluşturma, bakım ve ilgi için yollar geliştirme, imkânları artırma için paydaşları harekete geçirme eğitim programı liderinin görevleri olarak görülmektedir. Öğretmenin, mesleğini etkili ve verimli olarak yerine getirebilmesi için alanına ilişkin yeterliklere sahip olması gerekmektedir. Bu araştırmada öğretmenlerin eğitim programı liderlik yeterlikleri belirlenerek, farklı değişkenler ile yorumlanması amaçlanmıştır. Nicel araştırma deseninde betimsel bir çalışma olan bu araştırmada örneklem seçiminde ölçüt örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Bu doğrultuda araştırma, 2022-2023 eğitim-öğretim yılında Kayseri ve Şanlıurfa ilinde belirlenen ilkokul ve ortaokulda görev yapan 300 öğretmen ile yapılmıştır. Bu araştırma için araştırmada görüş bildiren öğretmenlere ait demografik bilgileri elde etmek için kişisel bilgi formu ve geliştirilen eğitim programı liderliği yeterlik ölçeği kullanılmıştır. Ölçeğin alt boyutları, anlam için tasarlama, sosyal sorumluluk, dijital çağın sunduğu fırsatı kullanma, çözüm odaklılık ve değişim ve yeniliklere açık olma olarak isimlendirilmiştir. Elde edilen bulgularda, öğretmenlerin eğitim programı liderlik yeterliklerinin alt boyutların tamamında cinsiyete göre anlamlı farklılıklar oluşmamıştır. Anlam için tasarlama, dijital çağın sunduğu fırsatlar ve çözüm odaklılık alt boyutunda özel okulda görev yapan öğretmenler açısından anlamlı bir farklılık olduğu belirlenmiştir. Değişim ve yeniliklere açık olma alt boyutunda ise araştırmaya katılan öğretmenlerin öğrenim düzeyine göre anlamlı bir farklılık oluşmuştur. Anlam için tasarlama ve dijital çağın sunduğu fırsatlar alt boyutunda ise hizmet yılına göre anlamlı farklılıklar oluştuğu anlaşılmıştır. Öğretmenlerin eğitim programı liderliği yeterlikleri branşlara göre incelendiğinde eğitim programı liderliği yeterliklerinin alt boyutlarının tamamında anlamlı bir farklılık oluştuğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Teachers and educators are expected to engage in the problem-solving process with a sense of social responsibility. Responsibilities of an education program leader include creating learning opportunities both inside and outside the classroom, developing methods for care and attention, and mobilizing stakeholders to enhance resources. For a teacher to perform their job effectively and efficiently, they must have the necessary competencies in their field. This study aims to identify teachers' competencies in education program leadership and analyze them with various variables. This research, which uses a quantitative descriptive design, employed a criterion sampling method for selecting participants. The study was conducted with 300 teachers from elementary and middle schools in Kayseri and Şanlıurfa during the 2022-2023 academic year. A personal information form and a developed scale for education program leadership competencies were used to gather demographic data about the teachers. The sub-dimensions of the scale are named as Designing for Meaning, Social Responsibility, Utilizing Opportunities of the Digital Age, Solution Orientation, and Openness to Change and Innovation. The findings reveal no significant gender-based differences in any of the sub-dimensions of the teachers' competencies in education program leadership. However, there were significant differences in the sub-dimensions of Designing for Meaning, Utilizing Opportunities of the Digital Age, and Solution Orientation for teachers working in private schools. Significant differences were also found based on the teachers' level of education in the sub-dimension of Openness to Change and Innovation. Additionally, significant differences were observed in Designing for Meaning and Utilizing Opportunities of the Digital Age based on years of service. When teachers' curriculum leadership competencies were examined according to the branches, it was observed that there was a significant difference in all sub-dimensions of curriculum leadership competencies.