Derneklerde örgütsel çevikliğin kriz yönetimi ve performansa etkisi
The effect of organizational agility on crisis management and performance in associations
- Tez No: 889210
 - Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL GÖKDENİZ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İşletme, Business Administration
 - Yıl: 2024
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 129
Özet
Teknolojik değişim ve dönüşümün çok hızlı yaşandığı günümüz dünyasında, organizasyonlar bağlamında değişen durumlara hızlı bir şekilde adapte olma süreklilik arz etmelidir. Bu sebeple örgütsel çeviklik, bütün organizasyonlar için önem kazanan bir kavram olarak önümüze çıkmaktadır. Öte taraftan organizasyon için tehdit unsuru olan krizi yönetmek ve olumsuz sonuçlarını minimize etmeye çalışmak son derece önemlidir. İyi yönetilmeyen kriz örgütün sonunu getirebilir. Örgütsel performans ise örgüt hedef ve amaçlarını ne ölçüde gerçekleştirdiğinin değerlendirilmesi bakımından ehemmiyet arz eder. Örgütsel performans, örgütün varlığının devamıyla doğrudan ilişkilidir. Bir örgüt için son derece önem arz eden bu üç kavram, bir bütün olarak ele alınıp incelendiği bir çalışmaya rastlanılmamıştır. Bu nedenle söz konusu bu araştırma, yönetim ve organizasyon literatüründeki bilgi birikimine katkı sağlama potansiyeli taşıdığı düşünülmektedir. Bu bağlamda, bu araştırmanın amacı, derneklerde örgütsel çevikliğin kriz yönetimi ve performansa etkisinin incelenmesidir. Araştırmada Örgütsel Çeviklik Ölçeği, Kriz Yönetim Ölçeği ve İş Performans Ölçeğinin Genel Performansa ilişkin soruları kullanılmıştır. Araştırma kapsamında Türk Kızılay Derneği yönetici ve çalışanlarına online anket tekniği kullanılarak birincil veriler toplanmıştır. Bu veriler SPSS programıyla analiz edilmiş ve ortaya konan hipotezler test edilmiştir. Araştırmanın sonuçunda; örgütsel çevikliğin, kriz yönetimi ve performansı pozitif olarak etkilediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In today's world, where technological change and transformation are experienced very rapidly, rapid adaptation to changing situations in the context of organizations must be continuous. For this reason, organizational agility emerges as a concept that gains importance for all organizations. On the other hand, it is extremely important to manage the crisis that poses a threat to the organization and try to minimize its negative consequences. A crisis that is not managed well can bring about the end of the organization. Organizational performance is important in terms of evaluating the extent to which the organization achieves its goals and objectives. Organizational performance is directly related to the continued existence of the organization. No study has been found in which these three concepts, which are extremely important for an organization, are considered and examined as a whole. For this reason, this research is thought to have the potential to contribute to the literature in management and organization. In this context, the aim of this research is to examine the effect of organizational agility on crisis management and performance. Questions of Organizational Agility Scale, Crisis Management Scale and Job Performance Scale, regarding general performance, were used in the research. Within the scope of the research, primary data was collected using the survey technique with managers, employees and members of the Turkish Red Crescent Association. These data were analyzed with the SPSS program and the hypotheses put forward were tested. As a result of the research; It has been determined that organizational agility positively affects crisis management and performance.