Üniversite öğrencilerinde obsesif inanış düzeylerinin bağlanma ve duygu düzenleme ile ilişkisi
The relationship between obsessive belief levels and attachment and emotion regulation in university students
- Tez No: 889215
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUNE AKTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada; obsesif inanışların bağlanma ve duygu düzenleme üzerindeki etkisi, bu değişkenlerin birbiri ile olan ilişkileri ve sosyo-demografik özelliklere göre farklılaşması incelenmiştir. Araştırmanın örneklemini 2023-2024 öğretim yılında eğitim gören 426 üniversite öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplamak amacıyla; Sosyo-Demografik Bilgi Formu, Obsesif İnanışlar Ölçeği-44 (OİÖ-44), Kişilerarası İlişkilerde Bağlanma Stilleri Ölçeği ve Bilişsel Duygu Düzenleme Ölçeği kullanılmıştır. Tüm istatistiksel veriler IBM SPSS 25.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin analizi için t Testi, Korelasyon Analizi ve Regresyon Analizi yöntemleri kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre; obsesif inanışlar ile bağlanma stilleri ve saplantılı-kaygılı bağlanma arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki varken güvenli bağlanma arasında anlamlı ve negatif yönde bir ilişki bulunmuştur. Obsesif inanışlar ve bağlanma stilleri ile bilişsel duygu düzenleme arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki elde edildiği ve bağlanma stilleri ile obsesif İnanışların, bilişsel duygu düzenlemeyi istatistiki bakımdan anlamlı ve pozitif yönde yordadığı tespit edilmiştir. Araştırmaya katılan üniversite öğrencilerinin bağlanma stillerinin ve obsesif inanışların bilişsel duygu düzenlemeyi arttırdığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of obsessive beliefs on attachment and emotion regulation, the relationship between these variables and their differentiation according to socio-demographic characteristics were examined. The research samples consist of 426 university students who started education in 2023-2024 academic year. In this study, socio-demographic information form, obsessive beliefs scale-44 (OIO-44), attachment styles scales in interpersonal relations and cognitive emotion regulation scale were used for data collection. All statistical data were analyzed using IBM SPSS 25.0 program. T test, correlation analysis and regression analysis were used for data analysis. According to the datas of this study, there was positive relationship between obsessive beliefs and attachment styles and preoccupied-anxious attachment, while there was meaningful and negative relationship between secure attachment. It was found that there was positive relationship between obsessive beliefs and attachment styles, and cognitive emotion regulation and attachment styles and obsessive beliefs predicted cognitive emotion regulation in a statistically meaningful and positive direction. It was determined that attachment styles and obsessive beliefs of the university students attending in this study increased cognitive emotion regulation.