Okullarda dijital öğrenme kültürünün incelenmesi
An investigation on digital learning culture in schools
- Tez No: 889224
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA KARABAĞ KÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Okullarda dijital öğrenme kültürü, günümüz eğitim ortamlarında hızla değişen ihtiyaçlara cevap veren bir öneme sahiptir. Bu kültür, teknolojinin etkili bir şekilde kullanılması, öğrencilerin dijital becerilerle donatılması, öğretmenlerin dijital araçları etkili bir şekilde eğitim hayatlarına entegre etmesi ve bu süreçte sürekli bir öğrenme ortamının oluşturulması gibi unsurları içermektedir. Dijital öğrenme kültürü, öğrencilerin öğrenmelerini destekleyen ve onlara çeşitli dijital araçlarla etkileşimli öğrenme fırsatları sunan bir ortam oluşturmayı amaçlar. Bu kültür, öğrencilerin dijital teknolojiyi güvenle ve bilinçli bir şekilde kullanabilme becerilerini geliştirmeye odaklanır. Dijital öğrenme kültürü üzerine yapılan bu çalışmanın amacı, dijital teknolojilerin kullanımındaki yaygınlaşma ile birlikte okullardaki dijital öğrenme kültürünü; okul yöneticisi, öğretmen, öğrenci ve veli görüşlerine göre çok yönlü olarak değerlendirmek olarak belirlenmiştir. Bu amaç doğrultusunda nitel araştırma yöntemlerinden fenomenoloji deseni ile saha araştırması yapılmış; öğretmen, öğrenci, veli ve okul müdürlerinden oluşan toplam 45 katılımcıdan yarı yapılandırılmış görüşme tekniği ile elde edilen bulgular içerik analizi ve betimsel analiz ile değerlendirilmiştir. Sonuçlarda öğretmenlerin ve yöneticilerin kendilerini teknolojik liderlik ve teknoloji konusunda geliştirmeleri gerektiği ve yetkin oldukları konusunda farklı görüşlerin olduğu, teknolojinin eğitimle entegrasyonunun pozitif ve negatif etkilerinin olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca dijital öğretim süreçlerinin öğrenci, öğretmen, veli ve yöneticiler bakımından farklı perspektiften değerlendirildiği ve fırsat ile dezavantajlarının farklı olduğu belirlenmiştir. Araştırmadan elde edilen veriler ışığında önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Digital learning culture in schools has an importance in responding to the rapidly changing needs in today's educational environments. This culture includes elements such as the effective use of technology, equipping students with digital skills, teachers effectively integrating digital tools into their educational lives, and creating a continuous learning environment in this process. Digital learning culture aims to create an environment that supports students' learning and provides them with interactive learning opportunities with various digital tools. This culture focuses on developing students' skills in using digital technology safely and consciously. The aim of this study on the current importance of digital learning culture is to examine the digital learning culture in schools with the phenomenology approach, one of the qualitative research methods, along with the widespread use of digital technologies, and to evaluate this culture, and for this purpose, a field research was conducted with a total of teachers, students, parents and school principals. The findings obtained from 60 participants using the semi-structured interview technique were evaluated with content analysis and descriptive analysis. The results showed that there are different opinions about the need for teachers and administrators to improve themselves in technological leadership and technology and that they are competent, and that the integration of technology with education has positive and negative consequences. In addition, it has been determined that digital education processes are evaluated from different perspectives in terms of students, teachers, parents and administrators, and their opportunities and disadvantages are different. Suggestions are given in the light of the results obtained in the research.